Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

ASF w Zielonej Górze. Płot na granicy województw lubuskiego i wielkopolskiego już gotowy

Autor: Grzegorz Tomczyk

Dodano: 30-11-2019 17:52

Z informacji lokalnych mediów wynika, że wirus ASF dotarł  do Zielonej Góry. Tymczasem budowę płotu na granicy z Wielkopolską już zakończono.

Gazeta Lubuska podała wczoraj, że wirusa ASF potwierdzono u padłych dzików w Zielonej Górze. Martwe dziki są w tym rejonie znajdowane codziennie i w mieście i w jego okolicach. Dziś zebrał się sztab kryzysowy, by zaplanować działania.

Przez cały weekend w woj. lubuskim mają być przeczesywane lasy, w poszukiwaniu padłych dzików. Na największą skalę działania takie zaplanowano w powiecie wschowskim i po obu stronach granicy województwa lubuskiego i Wielkopolski.

Jak z kolei donosi portal onet.pl, 80-kilometrowy płot na granicy z Wielkopolską, który zapobiec ma rozprzestrzenianiu się wirusa afrykańskiego pomoru świń jest już gotowy. W samym powiecie wschowskim rozciągnięto na słupach 40 km siatki.

Do piątku, 29 listopada, w lubuskim potwierdzono 22 przypadki dzików padłych wskutek choroby. Liczba ta jednak z pewnością się już zwiększyła. Wojewoda lubuski ogłosił zakaz wstępu do lasów w gminie Sława w powiecie wschowskim, w gminach: Kolsko, Siedlisko, Otyń, Bytom Odrzański i Nowa Sól w powiecie nowosolskim, w gminach: Bojadła, Trzebiechów, Zabór i Kargowa w powiecie zielonogórskim.

×