Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Afrykański pomór świń dotarł do Zielonej Góry

Autor:

Dodano:

Afrykański pomór świń zatacza na zachodzie Polski coraz szersze kręgi. Jak donosi "Gazeta Lubuska", pierwsze przypadki choroby potwierdzono na obszarze Zielonej Góry. Tymczasem producenci z województwa lubuskiego i dolnośląskiego coraz bardziej odczuwają objęcie regionu strefą czerwoną.

Przypadki choroby na terenie Zielonej Góry nie zostały jeszcze potwierdzone przez Główny Inspektorat Weterynarii, niemniej według informacji "Gazety Lubuskiej" na obszarze miasta znaleziono w ostatnim czasie kilka padłych dzików w tkankach których potwierdzono w sobotę obecność śladów wirusa ASF.

Decyzją Wojewody Lubuskiego obszar miasta Zielona Góra objęty został strefą skażoną. Na terenie miasta, jak i powiatu zielonogórskiego wprowadzono całkowity zakaz wstępu osób postronnych do lasu, co ma przeciwdziałać szerzeniu się choroby na dalsze obszary regionu.

Powiat zielonogórski to kolejny region zachodniej Polski, na którym wystąpiły w ostatnich tygodniach przypadki ASF. Dotychczas potwierdzono je w powiecie wschowskim i nowosolskim w województwie lubuskim, oraz w powiecie głogowskim należącym do województwa dolnośląskiego.

Już dziś rolnicy, którzy znaleźli się w strefach czerwonych odczuwają konsekwencję wystąpienia przypadków ASF. Jak informuje Aleksander Dargiewicz z Krajowego Związku Pracodawców - Producentów Trzody Chlewnej, w regionie brakuje obecnie zakładów, które prowadziłyby ubój świń, pochodzących z obszaru objętego ograniczeniami. Jedynym rozwiązaniem problemu jest poddanie zwierząt ubojowi w rzeźniach na wschodzie kraju, które prowadzą ubój zwierząt ze stref czerwonych. Niemniej z możliwości tej skorzystać mogą tylko duzi producenci, którzy są w stanie zaoferować całosamochodowe partie zwierząt.

 

 

×