Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Spada światowa produkcja cukru

Autor: JK

Dodano: 03-12-2019 12:05

Światową produkcję cukru w sezonie 2019/2020 r. szacuje się na 174 mln ton, o 6 mln ton mniej niż w poprzednim roku. Wynika to głównie z oczekiwanego spadku produkcji w Indiach. Brazylia i Indie pozostają największymi producentami cukru na świecie i rywalizują ze sobą.

Oczekuje się, że globalna konsumpcja cukru będzie nadal rosła ze względu na rekordowo wysoki popyt w Indiach. Według amerykańskiego ministerstwa rolnictwa USDA, światowe zapasy cukru powinny spaść od 5 do 50 milionów ton do końca sezonu. Największe spadki mają być w Chinach, Indiach i Pakistanie.

Produkcja cukru w Brazylii szacowana jest na 29,4 miliona ton, czyli nieco poniżej poprzedniego roku. Od ubiegłego roku znacznie więcej trzciny cukrowej używane jest do produkcji etanolu, a odpowiednio mniej do produkcji cukru, co będzie kontynuowane w sezonie 2019/2020. Oznacza to, że zgodnie z danymi USDA 35 proc. zbiorów zostanie przeznaczone na produkcję cukru. Oczekuje się, że eksport z Brazylii spadnie o 1,0 mln ton do 18,6 mln ton, czyli do najniższego poziom od 12 lat. Eksport cukru z Brazylii stał się mniej atrakcyjny niż sprzedaż na rynku krajowym lub produkcja i sprzedaż etanolu w kraju i za granicą.

Ze względu na spadki powierzchni uprawy i plonów oczekuje się, że produkcja indyjska trzciny cukrowej spadnie o 5 do 29,3 mln ton w sezonie 2019/2020, a konsumpcja napędzana przez indyjski wzrost gospodarczy osiągnie rekordowy poziom 28,5 mln ton. Prognozuje się, że przy wsparciu rządowym na pokrycie wydatków marketingowych, eksport wzrośnie o 0,3 do 5 milionów ton. Niższa produkcja z jednej strony, rosnąca konsumpcja i eksport z drugiej są kosztem indyjskich zapasów, które prawdopodobnie skurczą się o 15 proc. do końca sezonu.

×