Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Stop dla erozji glebowej - pod takim hasłem obchodzony jest dziś Światowy Dzień Gleby

Autor:

Dodano:

Gleba do podstawowy warsztat rolnika. O glebę trzeba dbać, a przede wszystkim tak działać, by nie dopuścić do jej degradacji. Warto zatem, szczególnie dziś, zastanowić się, co powinniśmy w swoim rolniczym postępowaniu zmienić, by jeszcze lepiej uszanować Glebę – naszą żywicielkę.

Światowy Dzień Gleby ustanowiony został w 2013 roku podczas 68. posiedzenia plenarnego Organizacja Narodów Zjednoczonych. Wybrano wówczas dzień 5 grudnia. Obecnie obchody oraz wydarzenia mające na celu zwiększanie świadomości społecznej na temat roli gleby w środowisku i w życiu człowieka odbywają się w ponad pięćdziesięciu krajach, również w Polsce.

Co roku przypominamy o tym ważnym święcie. Światowy Dzień Gleby 2019 odbywa się pod hasłem „Stop dla erozji glebowej, uratuj naszą przyszłość!”

W naszym kraju zjawisko erozji zarówno wietrznej jak i wodnej z roku na rok się nasila. W dużej mierze, winny jest za to rolnik i jego eskpansywna działalność rolnicza. Niestety, zjawiska te nasilać się będą w obliczu zmian klimatu i coraz częściej pojawiających się zjawisk ekstremalnych, takich jak długotrwała susza czy gwałtowne opady.

Pamiętajmy, że zjawisku erozji można zapobiegać na wiele sposobów. W związku ze świętem, zachęcamy do lektury w tym temacie.

×