Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

AutoSetup John Deere: konfiguracja ciągnika i maszyny jednym kliknięciem

Autor:

Dodano:

Obecna technologia pozwala na coraz więcej, czego przykładem jest najnowszy system AutoSetup firmy John Deere. Dzięki niemu po jednorazowym skonfigurowaniu ustawień ciągnika i maszyny towarzyszącej po dotarciu na pole wystarczy tylko jedno kliknięcie by je przywołać i rozpocząć pracę.

Konfigurowanie kompletnych kombinacji ciągnika i narzędzi jest bardzo czasochłonne, a ponadto wymaga dobrze wyszkolonych operatorów. Dla przykładu przy skomplikowanych maszynach do sadzenia może być konieczne nawet 60 kliknięć na wyświetlaczu, co może oznaczać utratę produktywnego czasu pracy.

Ten problem pozwala rozwiązać system AutoSetup firmy John Deere, który daje operatorowi możliwość aktywacji wszystkich ustawień jednym kliknięciem, jeżeli wcześniej zostały zapisane pełne profile maszyny. Wstępnie zaplanowane zadanie zostaje automatycznie wskazane na wyświetlaczu w kabinie, gdy maszyna wjeżdża na pole. Operator musi tylko potwierdzić szczegóły.

Wszystkie dane są również dostępne w Centrum Operacyjnym na portalu John Deere, dzięki czemu można je wykorzystać na potrzeby całej floty maszyn. Ponadto dane są przechowywane w systemie chmurowym, podobnym do Apple iCloud, co jest nową funkcją w branży rolniczej.

Dzięki systemowi możliwe są m.in. ustawienia ciągnika, np. prędkość WOM, podnośnik i zawory hydrauliczne. Ponadto ustawienia narzędzia, np. wysokość belki opryskowej i wybór dysz lub ciśnienie w oponach wozu asenizacyjnego.

Dodatkowo uzyskujemy także dostęp do danych agronomicznych, takich jak np. granice pola, linie naprowadzania i mapy zabiegów agrotechnicznych (w formacie XML zgodnym ze standardem ISO obsługiwanym przez Centrum Operacyjne John Deere).

System AutoSetup jak informują przedstawicie John Dere wspierać ma również menedżerów gospodarstw i flot, umożliwiając im wcześniejszą organizację w biurze wszystkich zadań z uwzględnieniem dawkowania, map oraz wszystkich ustawień ciągników i narzędzi. Następnie operator w polu może zmienić ustawienia i w razie potrzeby dostosować je do warunków pracy.

Dzięki otwartej architekturze systemu i bazie danych w chmurze do systemu AutoSetup można podłączyć również wszystkie narzędzia zgodne ze standardem ISOBUS. Obecnie system obsługuje wozy asenizacyjne Kotte i opryskiwacze zaczepiane John Deere, ale możliwe jest również łatwe dostosowanie innych narzędzi.

System AutoSetup będzie wprowadzony do wybranych modeli ciągników John Deere w drugiej połowie 2020. Ciągniki John Deere z najnowszym wyświetlaczem 4. generacji można doposażyć w system AutoSetup a wymagana aktualizacja oprogramowania oraz korzystanie z Centrum Operacyjnego John Deere są bezpłatne.

×