Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Wielkopolska: Trwa poszukiwanie padłych dzików w powiecie wolsztyńskim

Autor:

Dodano:

Jak udało nam się ustalić, na obszarze powiatu wolsztyńskiego, w którym wczoraj potwierdzono pierwszy w Wielkopolsce przypadek ASF, trwa właśnie grodzenie skażonego obszaru, a także poszukiwanie szczątków padłych dzików.

Sygnały dotyczące pierwszego przypadku ASF na obszarze Wielkopolski pojawiły się w środę wieczorem. Wczoraj przed południem informacja ta została oficjalnie potwierdzona przez Główny Inspektorat Weterynarii.

>>> Czytaj więcej: To już pewne! Pierwszy przypadek ASF na obszarze Wielkopolski

O działaniach podjętych na obszarze wystąpienia choroby mówi lek. wet Dominika Kmet, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Wolsztynie:

- Wokół miejsca, gdzie w środę znaleziono padłego dzika, u którego potwierdzono obecność ASF, wyznaczono strefę skażoną. Obecnie obszar ten jest grodzony przez pracowników nadleśnictwa Wolsztyn i Kościan. W dniu dzisiejszym rozpoczęła się również akcja poszukiwania na wyznaczonym obszarze szczątków padłych dzików. Będzie ona kontynuowana również w dniu dzisiejszym – tłumaczy Powiatowa Lekarz Weterynarii z Wolsztyna.

Jak dodaje, na razie brak sygnałów o znalezieniu kolejnych padłych zwierząt, a tym bardziej o wystąpieniu kolejnych przypadków ASF.

– Prowadzimy stały monitoring dzików pochodzących z wypadków komunikacyjnych. Nie mamy na chwilę obecną żadnych sygnałów o wystąpieniu choroby u kolejnych zwierząt – tłumaczy specjalistka.

Jak poinformowała nas Powiatowa Lekarz Weterynarii z Wolsztyna, na obszarze powiatu funkcjonuje około tysiąca gospodarstw trzodowych utrzymujących łącznie około 120 tys. zwierząt. Na razie nie wiadomo, jaka część z nich znajdzie się w strefie czerwonej, która w najbliższych dniach zostanie wprowadzona na obszarze sąsiadującym z miejscem wystąpienia przypadku choroby.

×