Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Oceń szkodliwość śmietki na plantacji rzepaku

Autor:

Dodano:

Przed nastaniem zimy warto zlustrować plantacje rzepaku, między innymi pod kątem szkodliwości śmietki kapuścianej. Rośliny z silnie uszkodzonym korzeniem, będą przebarwione na fioletowo, wyraźnie osłabione. Licząc obsadę, takie rośliny należy skreślić, gdyż nie ma szans by przetrwały one do wiosny.

Śmietka kapuściana to jeden z najgroźniejszych szkodników rzepaku. Żerujące na jesienią larwy mogą mocno uszkadzać rzepak, gdyż drążą kanaliki w tkankach szyjki korzeniowej i korzeniach. W efekcie żerowania szkodnika rośliny mogą tracić turgor, żółknąć bądź przebarwiać się na fioletowo. Korzeń natomiast będzie zbutwiały, porażony przez choroby. Te najsilniej uszkodzone nie przetrwają zimy. Płytkie uszkodzenia się zabliźnią. Jeśli rzepak będzie w ogólnie dobrej kondycji fizjologicznej, takie rośliny mają szanse się zregenerować.

Lustracja rzepaku wykonana wczoraj w centrum kraju potwierdziła, że nie wszystkie larwy jeszcze weszły w fazę bobówki (w której zimują). W korzeniach można jeszcze znaleźć beznogą, żółto-kremową larwę, nadal żerującą na korzeniu. Oznacza to, że bardzo długo śmietka dokonywała uszkodzeń, za co winić możemy dość długą i ciepłą jesień.

Najdotkliwszych uszkodzeń korzeni rzepaku należy się spodziewać na plantacjach, które zostały wysiane z nasion niezaprawianych insektycydami. Nie oznacza to, że tam gdzie użyto zapraw uszkodzeń nie będzie. Zaprawy bowiem chronią rzepak jedynie w początkowym okresie wzrostu roślin i ograniczają presję szkodnika.

Poza śmietką kapuścianą silniej niż zazwyczaj uszkodzeń korzeni dokonywała w tym sezonie kiła kapusty. Ten patogen z kolei pozostawia na korzeniu charakterystyczne narośla.

×