Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Wzrost ceny pszenicy na światowych rynkach

Autor:

Dodano:

Piątkowe notowania kontraktów terminowych na zboża na światowych giełdach zakończyły się w większości wzrostem cen. Pszenica na MATIF podrożała o 0,7 proc. i jest blisko wyznaczonego kilka dni wcześniej ośmiomiesięcznego szczytu.

Miniony tydzień notowań zbóż na światowych giełdach stał pod znakiem przewagi spadków cen. Jedynie pszenica na paryskiej giełdzie podrożała, a we wtorek osiągnęła najwyższe notowanie od ośmiu miesięcy.

Pszenica na MATIF w kontrakcie z dostawą w grudniu w piątek podrożała o 0,7 proc. i kosztowała 185,75 euro/t (794 zł/t) i jest o 7,1 proc. tańsza niż przed rokiem o tej porze. Przez ostatni tydzień notowania wzrosły o 0,1 proc. Cena kukurydzy na paryskiej giełdzie w kontrakcie styczniowym w piątek nie zmieniła notowań wobec dnia poprzedniego i wyniosła 164,75 euro/t (704 zł/t), a przez ostatni rok spadła o 5,3 proc. W ujęciu tygodniowym notowania obniżyły się o 0,8 proc.

Pszenica na CBoT w kontrakcie grudniowym podrożała w piątek o 0,1 proc. i kosztowała 195,66 USD/t. Natomiast w ujęciu r/r wzrosła o 5,4 proc. Przez ostatni tydzień cena obniżyła się o 2,7 proc. Cena kukurydzy w kontrakcie z dostawą w grudniu na giełdzie w Chicago wzrosła o 0,3 proc. i kosztowała 144,29 USD/t, a przez ostatni rok obniżyła się o 1,3 proc. Przez ostatni tydzień notowania spadły 1,3 proc.

Pszenica MATIF, kontrakt grudniowy - cena wzrosła o 0,68 proc. (185,75 euro/t - 794 zł/t).
Wykres 1.


Notowania grudniowych kontraktów terminowych na pszenicę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 2

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na pszenicę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje długoterminowy trend wzrostowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 3

Pszenica CBOT, kontrakt grudniowy- cena wzrosła o 0,09 proc. (195,66 USD/t- 753 zł/t).
Wykres 4

Na giełdzie w Chicago obecnie dominuje trend długoterminowy spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 5

Kukurydza MATIF, kontrakt styczniowy- cena nie zmieniła się (167,75 euro/t - 704 zł/t).
Wykres 6


Notowania styczniowych kontraktów terminowych na kukurydzę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 7

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje tren długoterminowy wzrostowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 8

Kukurydza CBOT, kontrakt grudniowy - cena wzrosła o 0,27 proc. (144,29 USD/t - 555 zł/t).
Wykres 9

Na wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na CBOT dominuje długoterminowy trend spadkowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 10

×