Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Ceny tuczników w Polsce nie nadążają za niemieckimi

Autor: Bartosz Wojtaszczyk

Dodano: 10-12-2019 11:14

Mimo, że ostatnie notowanie niemieckiej „dużej giełdy” zakończyło się kolejnym wzrostem cen, tylko część krajowych przetwórców zdecydowała się na podwyżkę stawek za skupowane tuczniki

Zeszłotygodniowe notowanie niemieckiej „dużej giełdy” przyniosło podwyżkę cen tuczników o 3 eurocenty. Ceny w Niemczech osiągnęły tym samym rekordowy poziom 2,03 euro za kilogram półtuszy w wadze bitej ciepłej. Niestety podwyżka ta nie przełożyła się na proporcjonalny wzrost cen w naszym kraju.

O ile z prostej arytmetyki wynika, że po środowych podwyżkach krajowe skupy powinny podnieść stawki o około 15 groszy, to w ostatnich dniach średnia cena skupu tuczników w naszym kraju podskoczyła o zaledwie 5 groszy. Wynika to z faktu, że tylko część przetwórców  z którymi kontaktuje się nasza redakcja zdecydowała się na wprowadzenie podwyżek.

Według danych z dnia dzisiejszego, żywiec wieprzowy kosztuje w naszym kraju 5,93 zł netto za kilogram, zaś półtusze w klasie E – 7,78 zł netto za kilogram. Ceny żywca wahają się w granicach 5,20 – 6,40 zł netto za kilogram, zaś tuczników w wbc – 7,50 – 8,15 zł netto za kilogram klasy E.

To nie pierwszy przypadek, w którym ceny krajowe nie nadążają za niemieckimi. Biorąc pod uwagę dzisiejszy kurs euro, cena tuczników na rynku niemieckim wynosi w przeliczeniu na polską walutę blisko 8,70 zł za kilogram WBC – prawie złotówkę więcej niż w naszym kraju.

>>> Czytaj więcej: Rekordowe ceny wieprzowiny to Armagedon dla zakładów mięsnych

×