Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Precyzyjna aplikacja gnojowicy od John Deere'a i Vogelsang

Autor:

Dodano:


Obie marki rozpoczęły wspólny projekt, który ma za zadanie promować bardziej zrównoważone stosowanie nawozów organicznych. Połączenie systemów obu producentów umożliwia bardzo precyzyjne rozprowadzenie gnojowicy.

Jak to działa?

Sterownik sekcyjny John Deere, który obsługiwany jest za pomocą wyświetlacza w kabinie ciągnika, automatycznie i precyzyjnie steruje otwieraniem i zamykaniem poszczególnych węży systemu, w zależności od wskazań GPS dotyczących aktualnej pozycji cysterny. Dzięki temu w dużym stopniu eliminowane są nakładki, a na całym polu znajduje się optymalna ilość składników odżywczych.

Zdaniem Alexandra Bergesa reprezentującego markę John Deere, precyzyjne nawożenie organiczne ma wiele zalet w stosunku do stosowania nawożenia mineralnego. Zaliczył do nich: poprawę bilansu CO2 w produkcji rolnej, a także zmniejszenie emisji amoniku, zwiększenie plonów, równomierny wzrost roślin oraz ochronę cieków wodnych.

Kontrola zaworów

Poszczególne węże kontrolowane są w sposób elektropneumatyczny, co pozwala na szybkie i precyzyjne operacje przełączania. Belki aplikacyjne w zależności od potrzeb, mogą być dostępne w wersjach, gdzie istnieje możliwość sterowania pojedynczym wężem, lub sekcjami węży. Firma Vogelsang opracowała nową technologię zaworów z miechami powietrznymi w wylotach węży urządzeń rozrzucających. Poszczególne sekcje są zamykane poprzez napompowane mieszki powietrzne, przez co operator w celu zwolnienia odpowiednich wylotów węża wypuszcza powietrze.

Dokładność do 3 cm

System kontroli sekcji John Deere może współpracować ze wszystkimi popularnymi satelitarnymi sygnałami korekcyjnymi. Dzięki temu możliwe jest automatyczne sterowanie maksymalnie 255 sekcjami belki z dokładnością do około 3 cm.

Precyzyjny pomiar składników odżywczych

Integracja systemów obu producentów pozwala na ciągły pomiar składników pokarmowych w gnojowicy. Dzięki temu na bieżąco otrzymujemy informacje nie tylko o wydajności pracy w m3/ha, ale także w kg/ha  składników takich jak: N, P i K. Czujnik odpowiedzialny za te pomiary posiada certyfikat DLG i gwarantuje pomiar azotu i fosforu na tak wysokim poziomie dokładności, jak w akredytowanych laboratoriach

×