Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Jest obywatelski projekt zmian w „Prawie łowieckim”

Autor: Marzena Pokora-Kalinowska

Dodano: 13-12-2019 11:33

Projekt ma umożliwić prowadzenie polowań z udziałem dzieci.

Obywatelski projekt zmian w „Prawie łowieckim” nie uzyskał numeru druku w poprzedniej kadencji Sejmu. Ponieważ jednak był wniesiony przez obywateli, nie traci ważności i zajmie się nim nowy Sejm.

Projekt wniósł Komitet Inicjatywy Ustawodawczej „Krzewienie Tradycji Łowieckiej”. Proponowana zmiana ma umożliwić polowanie z udziałem dzieci do 18. roku życia i doprowadzić do nietraktowania tego czynu jako występku.

Jak podają projektodawcy, zmiana umożliwi rozwój zainteresowań dzieci, wspólne spędzanie czasu, zapewni rodzicom realizację władzy rodzicielskiej. „Polowanie ma nieocenione walory poznawcze. Pozwala młodym ludziom zgłębiać tajniki przyrody w sposób bezpośredni i autentyczny. Polowanie to nauka świadomego podejmowania wyborów; szansa na wyprowadzenie młodego człowieka ze świata wirtualnego w realny” – napisano w uzasadnieniu projektu.

Zakaz polowania z udziałem dzieci był krytykowany od razu po jego wprowadzeniu.

Więcej: Kukiz'15 i PSL-UED składają wniosek do TK ws. noweli Prawa łowieckiego

Myśliwi chcą, by dzieci mogły znowu brać udział w polowaniach

Nie ma natomiast projektu specustawy dot. odstrzału sanitarnego dzików, który – zgodnie z zapowiedzią ministra Ardanowskiego – ma być uchwalony na kolejnym posiedzeniu Sejmu (którego termin nie został jeszcze wyznaczony, ale z pewnością nie odbędzie się ono przed Świętami).

Zasady ubiegłorocznego odstrzału sanitarnego znane były w październiku, kiedy to podwyższono wysokość ryczałtu za wykonanie tego odstrzału.

Więcej: Nawet 650 zł za odstrzeloną "sanitarnie" samicę dzika

W styczniu realizowano polowania zbiorowe zsynchronizowane.

Więcej: Główny Lekarz Weterynarii: Polowania zbiorowe będą tylko do końca stycznia

Przypomnijmy, że zgodnie z art. 47 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt minister właściwy do spraw rolnictwa może zarządzić odstrzał sanitarny na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub jego części. Odstrzały sanitarne  mogą zarządzać również powiatowy lekarz weterynarii albo wojewoda.

Odstrzał z udziałem służb mundurowych był zapowiadany ponad rok temu.

Więcej: Rolnicy pytają – minister odpowiada

Wszystkie kluby za ułatwieniami sprzedaży tuczników ze stref ASF

Tymczasem PZŁ zapewnia, że tegoroczny odstrzał dzików przebiega szybciej niż planowano.

"Od początku sezonu łowieckiego, tj. od 1 kwietnia do 31 października 2019 r. (dane za listopad są analizowane) myśliwi pozyskali 172 121 sztuk dzików (łącznie z upadkami naturalnymi i odstrzałem sanitarnym)" – podaje PZŁ w oświadczeniu i dodaje, że minimalny plan pozyskania dzików między 1 kwietnia 2019 a 31 marca 2020 wynosi 66 tys. osobników, "Zatem już w październiku został wykonany w ponad 200 procentach".

 

 

×