Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Niemcy: Prawie 5 proc. mniej producentów mleka

Autor:

Dodano:

W ubiegłym sezonie mleczarskim, który zakończył się 30 września liczba gospodarstw mlecznych w Niemczech spadała.

Jak podał Federalny Związek Wołowiny i Wieprzowiny (BRS), 1820 gospodarstw lub 4,6 proc. zaprzestało produkcji w analizowanym roku, co odpowiadało poziomowi redukcji mającej miejsce rok wcześniej.

Pozostałe 40 570 gospodarstw utrzymywało łącznie 3,525 miliona krów. Rok wcześniej było o prawie 67 000 zwierząt więcej. Najważniejsze było to, że średnia wielkość stada wzrosła o 2,2 zwierząt do 86,9 krów.

Tymczasem średnia wydajność mleczna krowy w zakończonym sezonie wzrosła o 57 kg do 8 907 kg w porównaniu z sytuacją rok wcześniej. Federalne poinformowało jednak o wpływie niekorzystnych warunków pogodowych na produkcję pasz. Po roku suszy 2018 rozkład opadów atmosferycznych był bardzo różnicowany regionalnie, dlatego produkcja mleka w poszczególnych landach rozwijała się niespójnie. 

Na przykład średnia mleczność ustalona przez Państwowe Stowarzyszenie Kontroli (LKV) Nadrenii Północnej-Westfalii spadła o 40 kg do 9'243 kg mleka, podczas gdy LKV Schleswig-Holstein określiła wzrost na 161 kg do 8'861 kg mleka średnio na krowę.

×