Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Najlepsi nagrodzeni

Autor: Mira Dzięgielewska

Dodano: 04-12-2006 11:57

W Belwederze w Warszawie odbył się finał VI edycji Ogólnopolskiego Konkursu

Przedsięwzięcia do konkursu zgłaszane były przez: rolników, mieszkańców wsi, podmioty gospodarcze, gminy wiejskie i miejsko-wiejskie, starostwa powiatowe, organizacje społeczno-zawodowe i branżowe rolników oraz organizacje pozarządowe. Przy ocenie brano pod uwagę przede wszystkim możliwości tworzenia nowych miejsc pracy, innowacyjność rozwiązań, znaczenie przedsięwzięcia dla rozwoju gminy i regionu, zakres wykorzystania lokalnego potencjału, a także stopień dostosowania przedsiębiorstwa do wymogów Unii Europejskiej. Wszystkie inwestycje musiały także spełniać wymogi ochrony środowiska.

Organizatorzy konkursu założyli, że nie będzie to jedynie chwilowa rywalizacja, ale stałe działanie promujące i wspierające wszystkich, którzy przyczyniają się do rozwoju obszarów wiejskich i tworzą alternatywne  i dodatkowe źródła dochodu. Stąd też jednym z efektów jest powstanie Stowarzyszenia „Sposób na Sukces”, skupiającego laureatów i organizatorów konkursu.

Laureaci i wyróżnieni w VI edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Sposób na Sukces”

W KATEGORII ZESPOŁOWEJ

Nagroda I stopnia
1. Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej; Zakład Pielęgnacyjno-Opiekuńczy im. Św. Ojca Pio; Elżbieta Tomczyk i Elżbieta Krówka; Rożniaty, woj. podkarpackie.
Całodobowa, długoterminowa opieka nad osobami przewlekle chorymi i niepełnosprawnymi. W zakładzie świadczone są usługi pielęgnacyjne, lecznicze i rehabilitacyjne.

Nagroda II stopnia
1. Fabryka Wikliny; Zygmunt Babiarz, Bronisław Jach; Cieśle, woj. dolnośląskie.
Produkcja wyrobów z wikliny, brzozy, materiałów pochodzenia roślinnego z przeznaczeniem na place miejskie, do ogrodów i do wnętrz. Sprzedaż na rynku krajowym i na eksport.

W KATEGORII INDYWIDUALNEJ

Nagrody I stopnia
1. „Przetwórstwo zbożowe BIO”; Aleksandra i Mieczysław Babalscy, Pokrzydowo,  woj. kujawsko-pomorskie.
Wytwórnia produktów ekologicznych, m.in. mąki i makaronów razowych, płatków zbożowych, otrąb oraz przetworów orkiszowych.
2. Zakład Przetwórstwa Owoców  i Warzyw „Polska Róża”; Ernest Michalski, Falenty Nowe, woj. mazowieckie.
Przetwórstwo róży wysokowitaminowej. Produkcja posypki witaminowej oraz konfitur, syropów, soków, nektarów z owoców i płatków róży.
3. Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowo--Usługowe AGATOM; Grzegorz Jędrkowiak, Złoty Stok, woj. dolnośląskie.
„Naturoterapia” – ośrodek medycyny naturalnej. W ośrodku świadczone są usługi z zakresu m.in.: masażu rehabilitacyjnego, leczniczego i relaksacyjnego, akupunktury, akupresury, hirudoterapii, moksoterapii itd.
4. Zakład Produkcyjno-Handlowy. Usługi Transportowe; Mieczysław Ciećwiera, Dąbrówka Wlkp., woj. lubuskie.
Rozbudowa i modernizacja zakładu produkcji szaszłyka w celu przystosowania go do standardów weterynaryjnych i sanitarnych UE. Produkcja dla odbiorców w Niemczech.

Nagroda II stopnia
1. Gospodarstwo rolne; Jan Paduch, Zieleniewo, woj. zachodniopomorskie.
Ośrodek pn. „Dziki Zachód – Centrum Rozrywki i Jazdy Konnej, Mini ZOO”. Całoroczna organizacja imprez, m.in. pokazy z udziałem koni, nauka jazdy konnej, przejażdżki bryczką, kuligi, rodeo, ścianka wspinaczkowa, plac zabaw.

Nagrody III stopnia
1. Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Usługowo-Handlowe „Tłocznia Maurer”; Krzysztof  Maurer, Zarzecze,  woj. małopolskie.
Tłocznia soków owocowych na zimno. Produkcja soków naturalnych bez dodatku cukru, wody i konserwantów. Gospodarstwo należy do Małopolskiego Szlaku Owocowego i Łąckiej Drogi Owocowej.
2. „Rzeźnia Masarnia, Sprzedaż Mięsa i Wędlin”; Norbert Kawski, Ryjewo, woj. pomorskie.
Zakup specjalistycznych środków transportu zewnętrznego do dystrybucji wyrobów własnych do sieci sklepów firmowych i innych odbiorców.
3. Drukarnia offsetowa; Jerzy Małysz, Górki Wielkie, woj. śląskie.
Zakup maszyn i unowocześnienie technologii produkcji w drukarni. Wprowadzenie systemu CTP, który metodą cyfrową pozwala na wykonanie matryc drukowych z pominięciem analogowej, tradycyjnej przygotowalni offsetowej.

Wyróżnienia
1. ULTER-SPORT; Bolesław Żywiński, Zygmunt Halama; Węgierska Górka,  woj. śląskie.
Producent tłumików sportowych do wielu typów samochodów. Zakład produkuje również tłumiki uniwersalne montażowe, ozdobne nakładki i końcówki układu wydechowego. Produkcja na rynek krajowy i na eksport.
2. Urząd Gminy w Łącku, Łąck, woj. mazowieckie.
Budowa nowoczesnego systemu grzewczego w miejscowości Łąck  i promocja upraw wierzby energetycznej na terenie gminy oraz uruchomienie Zielonej Szkoły w Sendeniu pod nazwą „Modelowe Wiejskie Centrum Ekoturystyki Przyjazne Środowisku”.
3. Mieszkańcy Małej Wsi, woj. wielkopolskie.
Budowa Sali Wiejskiej w Małej Wsi – przedsięwzięcie zrealizowane dzięki zaangażowaniu finansowemu i własnej pracy mieszkańców wsi.
4. Rada Sołecka wsi Grabowa, woj. śląskie.
„Puchowa Kołderka” – aktywizacja bezrobotnych kobiet ze wsi Grabowa.
Zakup piskląt i ich bezpłatne przekazanie mieszkańcom do odchowu, przywrócenie tradycji związanej z chowem gęsi i darciem pierza z „wyskubek”.

Źródło "Farmer" 07/2006

×