Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

ASF: Restrykcje importowe nałożone przez kolejny kraj

Autor:

Dodano:

Jak informuje Główny Inspektorat Weterynarii władze Białorusi zdecydowały o czasowej blokadzie importu wybranych pasz pochodzących z obszaru województwa lubuskiego, wielkopolskiego i dolnośląskiego.

Według informacji opublikowanej przez Główny Inspektorat Weterynarii, decyzją białoruskiego Departamentu Nadzoru Weterynaryjnego i Spożywczego Ministerstwa Rolnictwa i Żywności, od 20 grudnia czasowo ograniczono możliwość wwozu na obszar Republiki Białorusi pasz i dodatków paszowych pochodzenia roślinnego (z wyłączeniem dodatków i karm dla psów, kotów, gryzoni, zwierząt do akwariów i terrariów, oraz ptaków ozdobnych) pochodzących z obszaru województwa lubuskiego, dolnośląskiego i wielkopolskiego. Przyczyną restrykcji jest wystąpienie na wymienionych obszarach przypadków afrykańskiego pomoru świń, jakie odnotowaliśmy w przeciągu ostatnich kilku tygodni.

Jednocześnie utrzymane zostają w mocy restrykcje importowe dotyczące wwozu z obszaru całej Polski żywych świń i innych gatunków podatnych na ASF, nasienia i zarodków świń, mięsa wieprzowego i innych wieprzowych surowców spożywczych, produktów ich przetwórstwa, a także trofeów myśliwskich, skór itd. Pochodzących od zwierząt podatnych na ASF, a także pasz i dodatków paszowych pochodzenia zwierzęcego.

Podobnie jak miało to miejsce w przypadku Ukrainy, decyzja władz Republiki Białorusi może budzić ogromne zdziwienie. Choć oficjalnie kraj ten nie przyznaje się do występowania na jej terenie przypadków ASF, nieoficjalnie mówi się o tym, że choroba występuje na jego terenie masowo. Warto nadmienić, że pierwsze przypadki ASF na obszarze Polski potwierdzono właśnie w bezpośrednim sąsiedztwie granicy białoruskiej.  

 

×