Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

W Lubelskiem wykryto kolejne (5. i 6.) ogniska grypy ptaków

Autor:

Dodano:

Kolejne dwa ogniska grypy ptaków wykryto w woj. lubelskim. Tym razem zarażony jest przydomowy drób w gminach Izbica i Żółkiewka. Wcześniej cztery ogniska tej choroby wykryto w gospodarstwach hodujących indyki i perlice w gminie Uścimów.

O kolejnych ogniskach - piątym i szóstym - w woj. lubelskim poinformował w piątek rzecznik prasowy wojewody lubelskiego Marek Wieczerzak.

- Kolejne dwa, 5. i 6. potwierdzone ogniska ptasiej grypy w woj. lubelskim. Tym razem w miejscowościach Wólka Orłowska, gm. Izbica oraz Olchowiec Kolonia gm. Żółkiewka. Przygotowywane jest rozporządzenie wojewody lubelskiego, które wyznaczy strefy zapowietrzenia i zagrożenia - napisał Wieczerzak na Twitterze.

Wojewódzki lekarz weterynarii w Lublinie Paweł Piotrowski powiedział, że nowo potwierdzone ogniska zostały wykryte w gospodarstwach drobnotowarowych, w przydomowych hodowlach, nieprzekraczających kilkudziesięciu sztuk drobiu.

W gospodarstwie w Olchowcu Kolonii zarażone są kury. Jak powiedział Piotrowski, gospodarstwo to położone jest przy zbiorniku wodnym, gdzie bytuje ptactwo wodne, które jest roznosicielem wirusa grypy ptaków. Natomiast w Wólce Orłowskiej zarażone zostały domowe ptaki, głównie kury, a wirus najprawdopodobniej przedostał się tam wcześniej razem z zarażonymi indykami przywiezionymi z Uścimowa jeszcze przed wykryciem choroby. Przywieziono je na paszę dla zwierząt futerkowych.

Piotrowski zaznaczył, że w rejonach nowo wykrytych ognisk grypy nie ma wielu ferm i sytuacja nie jest tak poważna jak w gminie Uścimów.

W gminie Uścimów w powiecie lubartowskim wirus grypy ptaków H5N8 został wykryty w czterech gospodarstwach hodujących indyki i perlice. Łącznie hodowanych w nich było ponad 40 tys. indyków oraz 13 tys. perlic.

Obecnie gminie Uścimów trwa likwidacja ognisk choroby. Przy usuwaniu martwych ptaków z kurników pomagają m.in. żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej. Prowadzone jest też gazownie ptaków z gospodarstw kontaktowych, czyli takich, w których jest możliwość wystąpienia choroby. Jak poinformował Wieczerzak, planowane jest gazowanie ok. 70 tys. sztuk drobiu w pięciu gospodarstwach kontaktowych.

Piotrowski powiedział, że prace będą prowadzone także w kolejne dni. - Chcemy to zrobić szybko, będziemy pracowali także w weekend i dni wolne - dodał. Nie chciał podawać, ile sztuk drobiu dotychczas padło, ponieważ, jak tłumaczył, sytuacja jest dynamiczna, a szczegółowe dane będą znane po zakończeniu działań związanych z likwidacją ognisk choroby.

Wokół terenu, gdzie wystąpił wirus, wyznaczono strefy zapowietrzone i zagrożone. Obowiązują tam ograniczenia m.in. transportu drobiu, a także nakazy m.in. trzymania drobiu w zamkniętych obiektach w sposób uniemożliwiający kontakt z innymi ptakami oraz wyłożenia mat dezynfekcyjnych na drogach.

W rejonie, gdzie wystąpił wirus, wprowadzono ograniczenia w przemieszczaniu się ludzi. Policyjny patrol zatrzymuje wszystkie samochody na drodze ze Starego Uścimowa do miejscowości Maśluchy, przepuszczane są tylko pojazdy stałych mieszkańców kilkunastu gospodarstw położonych przy tej drodze.

×