Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Ponad 20 przypadków ASF na zachodzie Polski w 2020 r.

Autor:

Dodano:

Jak wynika z danych udostępnianych przez Główny Inspektorat Weterynarii, blisko połowa przypadków ASF jakie od początku roku potwierdzono na obszarze Polski pochodzi z obszaru województw lubuskiego i wielkopolskiego

Jak wynika z mapy publikowanej i cyklicznie aktualizowanej przez Główny Inspektorat Weterynarii, od początku roku na obszarze naszego kraju wystąpiło już blisko 50 przypadków afrykańskiego pomoru świń. Niepokoi dynamika rozwoju epizootii w zachodniej części kraju. Liczba potwierdzonych tam przypadków nieznacznie tylko ustępuje ilości zachorowań potwierdzonych w pięciu województwach Polski wschodniej i centralnej.

Na obszarze województwa lubuskiego i wielkopolskiego potwierdzono w ostatnich dniach 21 przypadków afrykańskiego pomoru świń. Największe skupisko nowych zachorowań znajduje się w regionie, gdzie pojawiły się pierwsze w tej części kraju przypadki pomoru: w powiecie wschowskim i nowosolskim. Zasięg choroby przesuwa się także w kierunku północno - zachodnim: przypadek pomoru potwierdzono w gminie Czerwieńsk (pow. zielonogórski) tuż przy granicy strefy czerwonej.

Od początku roku przypadki ASF na zachodzie kraju potwierdzono w powiatach:

Województwo lubuskie:

- wschowskim (6 przypadków w gminie Sława)

- nowosolskim (5 przypadków w gminie Nowa Sól)

- zielonogórskim (Po dwa przypadki w gminie Bojadła i Nowogród Bobrzański, po jednym przypadku w gminach Sulechów, Trzebiechów i Czerwieńsk)

Województwo wielkopolskie

- powiat wolsztyński (trzy przypadki w gminie Wolsztyn)

O dynamice rozwoju epizootii pomoru świadczy fakt, że w tym samym czasie w pięciu województwach Polski wschodniej i centralnej potwierdzono niewiele więcej (bo 29) przypadków pomoru niż na omawianym obszarze.

Znamy już także pełną liczbę przypadków ASF jakie w 2019 roku potwierdzono na obszarze Polski. Potwierdzono ich dokładnie 2468, czyli nieznacznie więcej niż rok wcześniej. Szczegółowy raport dotyczący rozwoju ASF dzików w minionym roku przedstawimy po opublikowaniu przez GIW szczegółowych danych dotyczących przypadków pomoru w dwóch ostatnich tygodniach roku.

×