Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Węgry: ponad 53 tys. indyków zostanie wybitych z powodu grypy ptaków

Autor:

Dodano:

Ponad 53 tys. indyków zostanie wybitych z powodu ptasiej grupy w miejscowości Acs na północy Węgier przy granicy ze Słowacją – poinformował w poniedziałek Narodowy Urząd Bezpieczeństwa Łańcucha Żywnościowego (Nebih).

W gospodarstwie w Acs potwierdzono w niedzielę wieczorem obecność wirusa H5N8. Wśród zarażonego drobiu wzrosła śmiertelność i pojawiły się objawy kliniczne typowe dla ptasiej grypy.

Aby zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby zdecydowano, że całe pogłowie indyków - 53500 ptaków - w gospodarstwie zostanie wybite. W promieniu 10 km sprawdzone zostaną wszystkie inne gospodarstwa, wprowadzono też ograniczenia transportowe.

Krajowy lekarz weterynarii zarządził, że na terenie całego kraju drób ma być przetrzymywany w pomieszczeniach zamkniętych, podobnie jak karma, aby zapobiec jakimkolwiek kontaktom z dzikim ptactwem.

Nebih podkreślił, że do tej pory w Europie nie zdarzył się przypadek zarażenia człowieka wirusem H5N8, a produkty drobiowe nadal można bezpiecznie spożywać.

Po raz ostatni na Węgrzech walczono z ptasią grypą w latach 2016-2017. Obecny wirus jest bardzo podobny do tego, który wówczas występował w tym kraju.

Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska

×