Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

KZP-PTCh: Rychły koniec spadków cen świń rzeźnych

Autor: Bartosz Wojtaszczyk

Dodano: 20-01-2020 10:38

Jak czytamy w komentarzu KZP-PTCh na temat bieżącej sytuacji na rynku trzody chlewnej, obserwowane w ostatnich tygodniach spadki cen tuczników prawdopodobnie zostaną wkrótce zatrzymane.

Według Aleksandra Dargiewicza z Krajowego Związku Pracodawców – Producentów Trzody Chlewnej ostatnie tygodnie przyniosły wyraźny spadek cen na wiodących europejskich rynkach. W ciągu ostatnich dwóch tygodni Niemcy obniżyli stawki za tuczniki do poziomu 1,82 euro za kilogram. Spadki odnotowano również w Niderlandach Belgii, Hiszpanii i Francji. Spośród najbardziej liczących się producentów trzody chlewnej, tylko duńczycy utrzymują ceny skupu tuczników na stabilnym poziomie, co wynika z podpisania przez ten kraj długoterminowych umów handlowych z Chinami.

Przyczyną ostatnich zawirowań jest, zdaniem eksperta, presja cenowa pod jaką znalazły się wiodące europejskie rynki. Ze względu na przerwę świąteczną chwilowo wzrosła podaż tuczników na rynku. W chwili obecnej nadwyżki te są zagospodarowywane przez zakłady ubojowe, co spowodowało korekty cen. Na horyzoncie nie widać jednak czynników które mogłyby sprawić że trend spadkowy będzie się utrzymywał. Zarówno niskie pogłowie trzody chlewnej w krajach UE, jak i wysoki popyt na wieprzowinę ze strony krajów trzecich przemawiają za tym, że w najbliższym czasie ceny trzody ustabilizują się. Tezę tą potwierdza piątkowe notowanie niemieckiej małej giełdy, które przyniosło wzrost cen rzędu dwóch eurocentów. Trend ten powinien przełożyć się również na rynek krajowy.

 

×