Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Aplikacja mobilna ARiMR ma ułatwić życie rolnikom

Autor:

Dodano:

Podczas minionych targów Polagra Premiery miała miejsce prezentacja testowej wersji aplikacji na smartfony, dzięki której będzie można wysyłać do ARiMR zdjęcia gruntów i dokumentów potrzebnych przy składaniu wniosków o różnego rodzaju wsparcie.

Nowa aplikacja mobilna o której mówił prezes ARiMR Tomasz Nowakowski, to wejście Agencji na ścieżkę pełnej cyfryzacji i wyeliminowanie papierowego obiegu dokumentów. Aby jednak do tego doszło potrzeba jeszcze nieco czasu, gdyż obecna forma aplikacji ma postać wersji testowej.

Pierwsze udostępnienie dla rolników z dwóch województw (jeszcze ich nie wytypowano) nastąpi wiosną tego roku, a pełne wprowadzenie planuje się wraz z początkiem przyszłego roku. Termin wydawać się może nieco odległy, ale ARiMR pomny doświadczeń z eWnioskiem Plus woli dmuchać na zimne i dobrze się do tego wdrożenia przygotować.

-Głównym założeniem nowej aplikacji będzie dwukierunkowa komunikacja pomiędzy rolnikiem a Agencją. Dzięki niej chcielibyśmy zmniejszyć ilość kontroli na miejscu, a w sytuacjach, kiedy mamy wątpliwości, moglibyśmy poprosić rolnika o wykonanie danego zdjęcia czy podesłanie konkretnego dokumentu - powiedział prezes ARiMR Tomasz Nowakowski

Dzięki takiej formie komunikacji przyspieszone mają być decyzje wydawane przez ARiMR, a ponadto ograniczona ma być do niezbędnego minimum liczba kontroli działek przeprowadzanych w terenie. Aplikacja ma również wskazywać rolnikowi np. z którego miejsca na polu musi zrobić zdjęcia potrzebne urzędnikowi do weryfikacji złożonego wniosku. Ponadto program wskaże minimalną jak i maksymalną liczbę potrzebnych zdjęć.

Dodatkowo oprócz wprowadzenia aplikacji mobilnej dla rolników, w tym roku Agencja ma skupić się także na większym wykorzystaniu zdjęć satelitarnych, tak aby z pomocą teledetekcji identyfikować rośliny i granice działek.

×