Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Innowacyjne drony Doosan nagrodzone na targach CES 2020

Autor: Farmer.pl

Dodano: 24-01-2020 12:32

Marka Doosan z pewnością kojarzy się przede wszystkim ze sprzętem budowlanym, ale to również producent innowacyjnych „smart” rozwiązań. Przykładem mogą być nowe systemy dronów Doosan Mobility Innovation (DMI) zasilane ogniwami wodorowymi, które zdobyły dwie nagrody w dwóch kategoriach na targach CES 2020, największych targach elektroniki na świecie odbywających się w Las Vegas w stanie Nevada w USA.

Drony Doosan napędzane wodorowymi ogniwami paliwowymi składają się z akumulatora, zminiaturyzowanego i lekkiego układu ogniw paliwowych, który maksymalizuje mobilność dzięki wykorzystaniu technologii PEMFC (ogniw paliwowych z membranami do wymiany protonów) oraz ram dronów, które wykorzystują akumulator jako główne źródło zasilania. Na targach CES zaprezentowano akumulator DP30 i ramę drona DS30.

Dron Doosan z wytrzymałymi ogniwami paliwowymi (DS30 i DP30) otrzymał nagrodę za najlepszą innowację w kategorii dronów i systemów bezzałogowych. Akumulator DP30 zdobył również wyróżnienie w kategorii zrównoważonych, ekologicznych i inteligentnych rozwiązań. Dron z ogniwami wodorowymi znacznie poszerza wykorzystanie dronów dzięki wydłużeniu czasu lotu do ponad 2 godzin, podczas gdy drony z tradycyjnymi akumulatorami umożliwiają zazwyczaj 20–30 min. lotu.

Jak zapowiadają już przedstawiciele firmy, na międzynarodowych targach Samoter we Włoszech w marcu 2020 r., w ramach wystawy działu Smart Solutions o nazwie „Napędzane innowacją”, Doosan Infracore Europe przedstawi nowe drony z ogniwami paliwowymi DMI do monitorowania wydajności maszyn oraz szerszego zastosowania na placach budowy oraz w kopalniach i kamieniołomach. Szerokie możliwości będzie też można wykorzystać w rolnictwie.

Dzięki możliwości nawet dwugodzinnego lotu na jednym ładowaniu te wytrzymałe drony napędzane ogniwami paliwowymi mogą pokonywać duże odległości za jednym razem, co odróżnia je od tradycyjnych dronów, które wymagają wielu akumulatorów i kilku lądowań.

Doosan będzie również wykorzystywał targi Samoter do promocji wizji Concept-X, koncepcji obejmującej wszystko od zautomatyzowanego zarządzania miejscem pracy przy użyciu dronów oraz przez technologie ICT po w pełni zautomatyzowane sterowanie maszynami.

×