Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

ASF dzików 13 kilometrów od niemieckiej granicy

Autor: Bartosz Wojtaszczyk

Dodano: 24-01-2020 10:10

W ciągu minionych siedmiu dni na zachodzie kraju potwierdzono blisko 30 nowych ognisk ASF. Kilka z nich wystąpiło w bliskim sąsiedztwie granicy naszego kraju z Niemcami.

Jak wynika z mapy publikowanej i cyklicznie aktualizowanej przez Główny Inspektorat Weterynarii, w przeciągu minionych siedmiu dni w zachodniej części kraju potwierdzono 27 przypadków afrykańskiego pomoru świń w populacji dzików. Szczególną uwagę zwraca potwierdzenie trzech nowych zachorowań w powiecie żarskim. Miejsce potwierdzenia wspomnianych przypadków znajduje się bowiem bardzo blisko niemieckiej granicy. Wspomniany dystans wyniósł odpowiednio 13, 19 i 24 kilometrów.

Oprócz wspomnianych przypadków, ASF w województwie lubuskim potwierdzono także w powiatach: wschowskim (gmina Sława), nowosolskim (gminy Otyń i Kolsko), krośnieńskim (gmina Bobrowice), oraz zielonogórskim (gminy Zabór, Bojadła, Kargowa, Trzebiechów i Sulechów. Przypadki pomoru potwierdzono też w powiecie Wolsztyńskim w Wielkopolsce. Wystąpiły one w gminach Wolsztyn i Przemęt.

Od początku roku na obszarze Polski potwierdzono już blisko 250 przypadków afrykańskiego pomoru świń. Niemal 70 z nich potwierdzono w tym czasie na zachodzie kraju, w województwie lubuskim i wielkopolskim. Na razie nie dysponujemy jednak szczegółowymi danymi dotyczącymi szczegółów wspomnianych przypadków. Poinformujemy o nich natychmiast po publikacji tychże danych przez Główny Inspektorat Weterynarii.

×