Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Mieszane notowania cen bydła

Autor: Łukasz Chmielewski

Dodano: 28-01-2020 14:20

Z końcem stycznia w skupach bydła obserwujemy mieszane nastroje pod względem zmian cen. Część zakładów nieco podniosła stawki, inne zaś skorygowały cenniki w dół.

Zwiększona okresowo podaż bydła na rynek wpłynęła na niewielkie obniżki cen skupowanego bydła. Inne zakłady z kolei po tym wysypie zaczęły odczuwać brak towaru, co zmobilizowało je do podniesienia stawek.

Obecnie cena za buhaje w klasie R wynosi maksymalnie 12,2 zł/kg. Natomiast stawki w klasie O dochodzą do 12 zł/kg. Maksymalna cena samców skupowanych w wadze żywej to 7,4 zł/kg.

Wciąż utrzymuje się przewaga cen jałówek nad ceną buhajów. Obecnie ceny proponowane przez zakłady za jałówki w klasie R wynoszą maksymalnie 13,2 zł/kg, a za klasę O 12,2 zł/kg. Za jałówki skupowane na wagę żywą rolnicy mogą otrzymać do 7 zł/kg.

Ceny krów utrzymują się na dość stabilnym poziomie. W przypadku sztuk sprzedawanych w rozliczeniu na WBC obecnie ceny dochodzą do 10,8 zł/kg. Natomiast za żywą wagę producenci mogą otrzymać maksymalnie 5,2 zł/kg. (ceny netto).

Zdaniem ekspertów sytuacja na rynku wołowiny zmierza w dobrym kierunku. Ten rok zapowiada się pod znakiem stabilizacji i odbudowy cen, o ile nie pojawią się nieprzewidziane, niekorzystne okoliczności.

×