Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Czy krajowi hodowcy świń są gotowi na nowy sezon ognisk ASF?

Autor: Anna Tobojka

Dodano: 09-02-2020 07:44

Wdrażane są kolejne środki mające na celu ograniczenie rozprzestrzeniania wirusa tj. dwukrotnie więcej kontroli gospodarstw, grodzenie, specustawa i rozporządzenie dotyczące bioasekuracji wśród myśliwych, ponadto zdaniem eksperta Fundacji Polskie Forum Bezpieczeństwa Żywności lek. wet. Pawła Niemczuka większość hodowców jest przygotowana na nowy sezon ognisk.

Aktualne problemy dotyczące gospodarki rolno-żywnościowej tj. opłata cukrowa, ASF, sytuacja dużych dzierżawców rolnych, omawiane były na spotkaniu think tanku fundacji Polskie Forum Bezpieczeństwa Żywności, które odbyło się 5 lutego br. w Instytucie Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej w Warszawie.

Występujący w roli eksperta fundacji Polskie Forum Bezpieczeństwa Żywności lek. wet. Paweł Niemczuk, do 2019 roku pełniący funkcję Głównego Lekarza Weterynarii mówi o aktualnej sytuacji epizootycznej ASF w Polsce. Zapytany o rady dla hodowców trzody chlewnej podkreślił istotność przestrzegania procedur bioasekuracji.

– Bioasekuracja to nie tylko rozporządzenia, to jest mentalność, stosowanie tych zasad. Nie można czekać aż ASF będzie blisko, należy je wprowadzać już  teraz– podkreślił ekspert.

W zeszłym roku powiatowi lekarze weterynarii skontrolowali 100% gospodarstw utrzymujących trzodę chlewną, w tym roku kontrole będą podwojone.

– Gospodarstwa, które nie będą mogły dostosować się do zasad bioasekuracji, będą musiały wstrzymać produkcję trzody chlewnej, na podstawie decyzji powiatowego lekarza weterynarii, do momentu kiedy dostosują swoje gospodarstwa – mówił Paweł Niemczuk.

W rozmowie została również poruszona kwestia grodzenia i prób podjętych w celu ograniczenia populacji dzików. Zdaniem Niemczuka metoda jest skuteczna, sprawdziła się już w innych państwach, i jak zaznaczył,  nie chodzi w niej o eliminację populacji, tylko jej redukcję. Oprócz grodzenia podkreślona została specustawa dotycząca odstrzału dzików, jak również rozporządzenie dotyczące bioasekuracji wśród myśliwych.

Zdaniem eksperta fundacji hodowcy są przygotowani na nadchodzący sezon ognisk ASF, szczególnie jeśli w przeszłości doświadczyli zwalczania choroby, jednak nadal zdarzają się osoby przekonane, że sprawa ich nie dotyczy a to sprzyja rozprzestrzenianiu się choroby.

×