Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Drugi od początku roku przypadek grypy ptaków w Niemczech

Autor: PAP

Dodano: 10-02-2020 20:44

Licząca około 30 sztuk drobiu hodowla w gminie Bretzfeld w powiecie Hohenlohekreis na północnym wschodzie niemieckiej Badenii-Wirtembergii została w piątek zlikwidowana z powodu zainfekowania grypą ptaków - potwierdziły w poniedziałek powiatowe władze.

Wcześniej informował o tym lokalny dziennik "Heilbronner Stimme". Jest to drugi w zimowym półroczu 2019/2020 przypadek wykrycia na terenie Niemiec ptasiej grypy; pierwszy zarejestrowano trzy tygodnie wcześniej w Brandenburgii.

Ponieważ drób z Bretzfeld przebywał na otwartym terenie w pobliżu cieku wodnego, przypuszcza się, że źródłem zarażenia były dzikie ptaki wodne. Utworzono tam zamkniętą strefę ochronną o promieniu 3 kilometrów, a ponadto obserwacją objęto obszar sięgający na odległość do 10 kilometrów, gdzie hodowców drobiu obowiązują przedsięwzięcia prewencyjne i zakaz wypuszczania ptactwa na zewnątrz.

W styczniu wirus ptasiej grypy H5N8 wykryto u dzikiej gęsi białoczelnej niedaleko Forst na zachodnim brzegu Nysy Łużyckiej. Został on tam prawdopodobnie zawleczony przez ptactwo wędrowne. Jak powiedziano agencji dpa w Instytucie Medycyny Weterynaryjnej im. Friedricha Loefflera (IFL) w Greifswaldzie w Meklemburgii-Pomorzu Przednim, od początku roku notowane są nagłe pojawienia się wirusa H5N8 na fermach drobiu w różnych regionach Europy Wschodniej.

Według IFL, na razie nie można przewidzieć, czy w najbliższych tygodniach powtórzy się sytuacja z zimowego półrocza 2016/2017, kiedy to z powodu H5N8 musiano w Niemczech wybić setki tysięcy sztuk drobiu. Wirus przedostał się wówczas z Azji do Europy wraz z ptakami wędrownymi, wywołując najcięższą z zarejestrowanych dotąd epidemii ptasiej grypy na naszym kontynencie.

×