Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

KRIR: podatek „od mięsa” szkodliwy dla gospodarstw i konsumentów

Autor: Anna Tobojka/KRiR

Dodano: 11-02-2020 16:13

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych przedstawił stanowisko w sprawie propozycji wprowadzenia dodatkowego podatku od produkcji i sprzedaży mięsa.

Członkowie Parlamentu Europejskiego podjęli dyskusję  nad propozycjami dotyczącymi wprowadzenia „podatku od mięsa”, tj. dodatkowego podatku od produkcji i sprzedaży mięsa mającego na celu ograniczenie jego spożycia w UE, który zaproponowała koalicja organizacji pozarządowych TAPP (True Animal Protein Price).

– Pomysł opodatkowania cen mięsa, Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych uważa za wielce szkodliwy dla gospodarstw rolnych a także konsumentów, a którego ewentualne wprowadzenie może pozbawić pracy setek tysięcy rolników i pracowników branży przetwórczej mięsa w Unii Europejskiej, w tym w Polsce oraz przyczynić się może do upadłości gospodarstw rolnych i zakładów przetwórstwa mięsa – czytamy w komunikacie.

KRIR podkreśla, że raportom i badaniom wykorzystywanym przez organizacje „proekologiczne” brak holistycznego podejścia do działalności rolniczej, nie uwzględniają one niektórych aspektów takich jak bilans gazów cieplarnianych produkowanych i pobieranych przez produkcję roślinną i zwierzęcą.

– Prezentowane przez te organizacje badania, nie uwzględniają również wysiłków podejmowanych przez rolników i przetwórców w celu poprawy zrównoważenia europejskiego łańcucha hodowlanego, jak również wykorzystania obornika w celu polepszania struktury gleb poprzez zwiększenie zawartości próchnicy - co jest tak istotne w dobie zmian klimatycznych i występujących rok rocznie klęsk suszy na terenach krajów UE – zaznacza KRIR.

Podkreślone zostały, realizowane głównie na obszarach wiejskich, proekologiczne działania rolników prowadzących programy rolnośrodowiskowe oraz zielone inwestycje takie jak biogazownie, fotowoltaika, czy pozyskiwanie energii na fermach wiatraków.

– Należy również podkreślić, że omawiany raport nie uwzględnia gęstości białka w mięsie, bowiem emisje nie zostały obliczone na podstawie niezbędnych aminokwasów tylko na podstawie masy – podkreśla KRIR – Biorąc powyższe pod uwagę, Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych stanowczo protestuje przeciwko próbie nałożenia podatku „od mięsa” – podsumowuje.

 

×