Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Podejrzenie ASF w stadzie świń w Wielkopolsce

Autor: Iwona Dyba

Dodano: 13-02-2020 09:29

Próbki pobrane od świń z pow. kościańskiego trafiły dzisiaj do Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach – PIB. Czekamy na wyniki badań i ewentualne potwierdzenie lub wykluczenie ASF.

Jak dowiadujemy się w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym w Puławach, dzisiaj do analizy trafiły próbki pochodzące ze stada świń podejrzanego o wystąpienie afrykańskiego pomoru świń.

Gospodarstwo jest zlokalizowane w pow. kościańskim, a utrzymywanych jest tam ok. 1000 świń. Objawy kliniczne u zwierząt wskazywały na konieczność potwierdzenia lub wykluczenia diagnozy ASF na drodze badań laboratoryjnych.

W celu skrócenia czasu oczekiwania na wynik, próbki trafiły właśnie do PIW-PIB w Puławach.

Pracownicy Instytutu uspokajają, że jest to podejrzenie choroby, których zdarza się wiele i aktualnie pozostaje nam tylko oczekiwać na wynik badania.

Jednak jest to pierwsze tego typu zdarzenie od początku roku, gdy próbki pochodzące ze stada świń z regionu Wielkopolski, są weryfikowane pod kątem ASF.

Pierwsze sygnały o możliwości wystąpienia ogniska ASF w Wielkopolsce, docierały do redakcji już wczoraj. Będziemy informować o dalszych wydarzeniach związanych z tym tematem.

Przypomnijmy, że w 2019 roku na obszarze kraju potwierdzono 48 ognisk afrykańskiego pomoru świń. Najmniejsze z nich wystąpiło w gospodarstwie utrzymującym zaledwie dwie świnie, największe zaś w stadzie liczącym blisko 9,5 tys. zwierząt. Na skutek choroby lub likwidacji ognisk padło lub zostało zlikwidowanych 35 357 świń. ostatnie w 2019 r. ognisko potwierdzono 11 października w woj. podlaskim.

Jednak kilka tygodni później, 14 listopada 2019 r. przyszła wiadomość z przeciwnego krańca Polski o pierwszym przypadku afrykańskiego pomoru świń w woj. lubuskim. Województwa sąsiadującego z krajowym zagłębiem produkcji trzody chlewnej, skoncentrowanym w Wielkopolsce. Wówczas cała branża komentowała jednym głosem, że "czarny scenariusz realizuje się na naszych oczach". Aktualnie ASF w populacji dzików zwiększył swój zasięg występowania na woj. wielkopolskie i dolnośląskie. 

×