Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Świętokrzyskie: 2 tys. dzików do odstrzału sanitarnego przez ASF

Autor: PAP

Dodano: 14-02-2020 13:20

Sanitarny odstrzał dzików wprowadzono w województwie świętokrzyskim. Do kwietnia zabitych zostanie prawie 2 tys. zwierząt – poinformowała Ewa Łukomska, rzecznik wojewody świętokrzyskiego. Ma to związek z rozprzestrzenianiem się wirusa ASF.

Z wnioskiem o sanitarny odstrzał dzików wystąpił do wojewody świętokrzyskiego wojewódzki lekarz weterynarii.

- Wojewoda przychylił się do wniosku. Odstrzał sanitarny jest skutecznym sposobem na walkę z rozprzestrzenianiem się wirusa ASF, a stosuje się go powszechnie nie tylko w Polsce, lecz także na zachodzie Europy - powiedziała Ewa Łukomska.

Tadeusz Kulkiewicz, świętokrzyski wojewódzki lekarz weterynarii, powiedział, że odstrzał sanitarny dzików jest jednym z podstawowych elementów, strategii zwalczania ASF. Podkreślił, że w Świętokrzyskiem na razie nie stwierdzono wystąpienia wirusa, ale w ostatnich tygodniach jest on coraz bliżej regionu.

- Jak dotąd odnotowaliśmy trzy przypadki w okolicach naszego województwa - powiedział Tadeusz Kulkiewicz

Zaznaczył, że populacja dzika w woj. świętokrzyskim jest niedoszacowana, a brak kontroli nad liczebnością tych zwierząt może doprowadzić do rozprzestrzeniania się wirusa w regionie.

- W marcu 2019 roku świętokrzyscy myśliwi wyliczyli, że na obszarze całego województwa żyje niewiele ponad 1 tys. 900 dzików. Uwzględnili, że przed sezonem polowań będzie ich 4 tys. 600, a odstrzelili prawie 6 tys. 200. To są płynne liczby, populacja cały czas się rozmnaża i dzików przybywa. Nie cieszymy się, że trzeba zabijać dziki. Tak samo jak nie cieszymy się, kiedy trzeba likwidować całe hodowle świń w gospodarstwach, w których stwierdzono obecność wirusa ASF. Odstrzał sanitarny i ograniczenie w ten sposób populacji jest niezbędne, aby doprowadzić do poziomu bezpiecznego - powiedział Kulkiewicz

Odstrzał sanitarny ma być prowadzony do kwietnia i obejmować całe województwo. - Wniosek dotyczy także odstrzału w Świętokrzyskim Parku Narodowym oraz kilku wybranych rezerwatach - dodał.

Afrykański pomór świń (ASF) jest śmiertelny dla trzody chlewnej i dzików. W Polsce występuje od lutego 2014 r. Do niedawna choroba była notowana we wschodnich województwach Polski. W listopadzie 2019 r. wirus znaleziono u padłego dzika w woj. lubuskim. Potem były przypadki w woj. wielkopolskim i dolnośląskim.

Z danych świętokrzyskiego wojewódzkiego inspektoratu weterynarii wynika, że w województwie świętokrzyskim hodowanych jest około 300 tys. sztuk trzody chlewnej. Największe hodowle prowadzone są w powiatach kieleckim i jędrzejowskim i to na obszarze tych powiatów odstrzelonych zostanie najwięcej dzików - w sumie 200 zwierząt. 

×