Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Nowości w zakresie zaprawiania nasion soi od Agroyoumis

Autor: Tomasz Kuchta

Dodano: 25-02-2020 20:27

Podczas niedawno przeprowadzonej konferencji dotyczącej perspektyw zwiększenia produkcji białka NON GMO w Polsce firma Agroyoumis zaprezentowała nowości, które do oferty trafią w obecnym sezonie.

Oprócz aktualnie posiadanych w ofercie 20 odmian nasion soi, firma oczekuje na rejestrację kolejnych 7 odmian. Ponadto od tego sezonu Agroyoumis zaoferuje rolnikom nasiona w odżywczej otoczce.

Poprawa jakości nasion

W trosce o polepszenie jakości oferowanych nasion, firma Agroyoumis wprowadziła nową technologię produkcji nasion w odżywczej otoczce.

Jak podkreślała Nataliia Sibiritseva, okresem krytycznym w przypadku każdej rośliny, jest faza wschodów. Wówczas system korzeniowy jest bardzo słabo rozwinięty i nie jest w stanie przyswoić odpowiedniej ilości składników pokarmowych z gleby. Dlatego też, w tym czasie przy korzeniu powinny znajdować się składniki odżywcze w łatwo przyswajalnej formie. Warto przy tym pamiętać, aby ich koncentracja nie była zbyt duża.

Innowacyjny system zaprawiania

Od tego roku nasiona soi będą mogły być pokryte aż kilkoma dodatkowymi warstwami. Dwie pierwsze warstwy będą zawierały kwas humusowy oraz niezbędne środki odżywcze i wzmacniające rośliny. Za ochronę zewnętrzną odpowiedzialna będzie powłoka na bazie szczepionki bakteryjnej HICOAT Super Soy, która zdaniem producenta zawiera w sobie co najmniej 2 miliardy żywych komórek z grupy Rhizobium oraz polimer.

Ważne zaprawianie

Nowością od tego roku będzie również możliwość zaprawienia ziarna fungicydem Maxim 025 FS. Zaprawa ma za zadanie przyspieszyć kiełkowanie, podczas którego stopniowo uwalniane będą składniki odżywcze, co dodatkowo wpłynie na stymulowanie intensywnego rozwoju korzeni. Wykorzystanie polimeru spowoduje, że nasiona będą sklejone, przez co możliwy będzie wysiew siewnikami pneumatycznymi bez uszkodzenia ziarna. Zaprawa umożliwi w stu procentach wykorzystanie szczepionki bakteryjnej, która nie osypuje się w siewniku. Przy tych wszystkich zaletach, otoczka nie blokuje kontaktu nasiona z wodą.

Szczepienie nasion

W ramach wyników badań, które zaprezentowała firma Agroyoumis otoczkowanie z wykorzystaniem zaprawy HiStick pozwoliło na wzrost plonu soi w zależności od odmiany od 300 kg, do ponad 1 t/ha względem plantacji kontrolnych. Co ważne, poza wzrostem plonu uzyskano również wyższą masę tysiąca nasion oraz wyższą zawartość białka – średnio 35,2 proc. białka z HiStick oraz 33,7 proc. w przypadku plantacji kontrolnych.

Dlaczego szczepionka nie zawsze działa?

Nataliia Sibiritseva zaznaczyła jednak, że zdarzały się przypadki plantacji, gdzie szczepionka nie przyniosła zamierzonych efektów. Powodów takiego stanu rzeczy jej zdaniem należy doszukiwać się w wielu aspektach. Kluczowa dla wytwarzania brodawek korzeniowych jest temperatura wynosząca od 10-24 st. C. Przy niskich temperaturach brodawki mogą powstawać, jednak wiązanie azotu wówczas nie występuje.

Efektywność działania bakterii jest obniżona również przez niskie pH gleby. Optymalne pH powinno wynosić 5,5-6,5. Na kwaśnych stanowiskach zmniejsza się wytwarzanie włosków korzeniowych rośliny, przez które bakterie brodawkowe przenikają do korzenia.

Negatywny wpływ na rozwój bakterii brodawkowych ma także susza, ubogie zasoby makro i mikroelementów a także zaskorupienie gleby, które uniemożliwia dostęp powietrza.

×