Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Superurząd do kontroli żywności z surowymi karami dla fałszerzy

Autor: farmer.pl

Dodano: 25-02-2020 16:18

1 lipca tego roku zacznie działać "superurząd", który będzie kontrolował obrót żywności na każdym etapie "od pola do stołu". Obowiązki Inspekcji Handlowej przejmie Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych. IJHARS będzie miała bardzo duże kompetencje. Niepomiernie wzrosną kary za złe oznakowanie, lub fałszowanie żywności.

W tej chwili obrót artykułami rolno-spożywczymi w Polsce, na wczesnym jego etapie - u producenta, w zakładach paczkujących, na granicach - nadzoruje Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych (IJHARS). Poźniej - w sklepach, hurtowniach i w punktach gastronomicznych - kontrolę przejmuje nadzorowana przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów - Inspekcja Handlowa.

Aby poprawić skuteczność i szybkość nadzoru w całym procesie kontrolnym, 1 lipca wszystkie najważniejsze kompetencje przejmie  jedna instytucja - IJHARS.

IJHARS odpowiadać będzie za kontrole jakości żywności w całym łańcuchu „od pola do stołu”, czyli zaczynając od producentów, przetwórców i importerów, poprzez magazyny i hurtownie - na sklepach kończąc. IJHARS sprawdzać będzie także jakość żywności we wszystkich punktach gastronomicznych, cateringowych oraz w szpitalach.

Kontrole obejmować będą żywność przetworzoną, nieprzetworzoną oraz opakowania. IJHARS ma sprawdzać, czy produkty spożywcze nie są zafałszowane i czy są właściwie oznaczone.

Nowa instytucja kontrolna będzie mogła nakładać na przedsiębiorców kary, a także wycofać ze sklepów całą partię zafałszowanej żywności.

Kary będą bardzo surowe.

Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych będzie podległa Ministerstwu Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

×