Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Nowe ognisko grypy ptaków na granicy Śląska i Opolszczyzny

Autor: PAP

Dodano: 25-02-2020 17:41

W gospodarstwie położonym na terenie powiatu kędzierzyńsko-kozielskim stwierdzono ognisko wysoce zjadliwej grypy ptaków - poinformował we wtorek Opolski Wojewódzki Lekarz Weterynarii. W ramach zwalczania choroby wybito siedem tysięcy kaczek.

Jak poinformował Opolski Wojewódzki Lekarz Weterynarii, w województwie opolskim stwierdzono ognisko wysoce zjadliwej grypy ptaków w gospodarstwie położonym w powiecie kędzierzyńsko- kozielskim. Obszar zagrożony wykracza na teren powiatu krapkowickiego i strzeleckiego. Do tej pory w ramach zapobiegania rozprzestrzeniania tej choroby wybito i zutylizowano siedem tysięcy kaczek.

"Służby weterynaryjne wdrożyły wszystkie procedury zwalczania choroby przewidziane w przypadku wystąpienia wysoce zjadliwej grypy ptaków u drobiu, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 18 grudnia 2007 r. w sprawie zwalczania grypy ptaków. Nie jest planowany ubój prewencyjny w obszarze zapowietrzonym" - informuje OWLW.

Dodatkowo w części obszaru powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego wyznaczono obszar zagrożony, w związku z wystąpieniem ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków w Rudzie Kozielskiej, w województwie śląskim. Przy granicy z województwem opolskim pojawiło się kolejne ognisko grypy ptaków w województwie śląskim, w związku z czym zostaną wyznaczone kolejne obszary w powiecie strzeleckim.

×