Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Nowa technologia przeciwdziałająca skutkom suszy

Autor: Małgorzata Powałka

Dodano: 26-02-2020 12:25

W warunkach coraz większych problemów z dostępnością wody poszukuje się nowych rozwiązań, które wspierałyby rośliny w przypadku stresu suszy. Jednym z nich jest nowa technologia, oparta na dwóch przyjaznych dla środowiska środków.

Według dystrybutora, firmy Eko-Pol2, rozwiązanie pozwala ograniczyć negatywne skutki suszy i poprawia opłacalność produkcji roślinnej. Opiera się na dwóch przyjaznych dla środowiska środkach. Pierwszy z nich, to biodegradowalny Hydrożel, który ma zdolność wchłaniania wody i poprawia właściwości retencyjne gleby. Drugi to wieloskładnikowy naturalny środek poprawiający właściwości gleby Polawix. Środek ma postać mączki lub granulatu, który można stosować przed siewem przy pomocy rozsiewacza, w trakcie wzrostu roślin lub posezonowo podczas uprawy gleby.

Wśród zalet tej technologii dystrybutor wymienia poprawę stanu gleby, poprzez korzystną zmianę struktury gleby na bardziej gruzełkowatą, wzrost zawartości próchnicy, czy odczynu pH oraz zwiększoną aktywność mikroorganizmów w glebie. Zwiększa się również zasobność gleby w makro- i mikroelementy. Technologia stymuluje wzrost roślin i poprawia ich kondycję, dzięki zwiększonej odporności na choroby i patogeny glebowe. Kolejną zaletą jest zatrzymanie większej ilości składników pokarmowych w strefie korzeniowej i zmniejszenie wypłukiwania nawozów z gleby o ok. 30%, dzięki czemu możliwe jest zmniejszenie wydatków na nawożenie.

Dawkowanie i koszty

Technologia jest szybka i prosta do wdrożenia, bez barier administracyjnych i możliwa do realizacji w różnych warunkach terenowych.

Zalecane dawkowanie środków przedstawia się następująco:

Koszt wdrożenia technologii uzależniony jest od sposobu i rodzaju uprawy i kształtuje się na poziomie 3- 6,5 tys. zł/ha. Jest to wydatek jednorazowy do zastosowania na okres 3-4 lat.

 

×