Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Platforma Żywnościowa- transparentność w obrocie towarami rolno-spożywczymi

Autor:

Dodano:

Podczas konferencji prasowej na Giełdzie Papierów Wartościowych poinformowano dziennikarzy o nadchodzącym uruchomieniu Platformy Żywnościowej - Giełdowego Rynku Rolnego.

Jak powiedział minister Ardanowski, po długich staraniach kończą się przygotowania do pilotażowego uruchomienia Platformy Żywnościowej dającej możliwość transparentnego obrotu towarami rolno-spożywczymi. Korzystnego dla polskiego rolnictwa.  O takiej formie sprzedaży mówiło się od kilkunastu lat i dopiero teraz się to udało.

W polskim rolnictwie jest duża dywersyfikacja producentów od małych, ale bardzo ważnych do dużych, które przeszły z sektora upaństwowionego do prywatnego. Dla tych pierwszych utworzono szereg możliwości alternatywnego uzyskania dochodów, a dla drugich produkujących duże ilości zbóż i innych surowców rolnych utworzono Platformę Żywnościową umożliwiającą przeprowadzanie bezpiecznych i uczciwych transakcji na rynku. Choć ta forma sprzedaży jest możliwa też w przypadku utworzenia grup producentów oferujących wspólnie dużą ilość zestandaryzowanego towaru.

Nowa platforma testowana będzie od 11 marca do żniw, na pszenicy pochodzącej ze zbiorów z 2019 r. Początkowo spotowe transakcje obejmą dwie klasy pszenicy, a trzecia najlepsza będzie sprzedawana w systemie aukcyjnym. Później asortyment oferowanych towarów ma być powiększony o kolejne asortymenty jak rzepak, cukier, koncentrat jabłkowy, kukurydza i mleko w proszku.

Według Artura Sobonia, wiceministra aktywów państwowych, GPW wchodzi na nowy obszar wnosząc technologię gwarantującą bezpieczeństwo i wiarygodność transakcji oraz możliwość wykazania gdzie w łańcuchu dostaw marże są najwyższe. To nie tylko funkcja informacyjna, ale także porządkująca rynek.

Jak powiedział Marek Dietl, prezes GPW w Warszawie, to pionierski projekt powstały w ramach strategii rozwoju. Jest przykładem jak różne instytucje w ramach skarbu państwa dają nowe rozwiązania. Powstały system z udziałem magazynów gwarantowanych będzie długotrwale wspierał rentowność gospodarki rolno-spożywczą i konsumentów, którzy będą płacić mniej za żywność. Pomoże też w eksporcie polskiej żywności w świat i budowaniu jej coraz lepszej percepcji.

Zdaniem Wojciecha Kędzi, wicedyrektora KOWR, szukanie nowych obszarów działania, w których można uzyskać synergię siły giełdy i udziału KOWR w dwóch niedawno nabytych terminalach zbożowych pozwoli bezpośrednio wychodzić na świat z polskim zbożem. Dzięki giełdzie wiarygodny będzie przekaz, o jakości i ilości sprzedawanego polskiego zboża. Przygotowywany jest też system paszportyzacji polskiej żywności. 

×