Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Padłego dzika znaleziono w trakcie poszukiwań pod Tarnobrzegiem

Autor: Grzegorz Tomczyk

Dodano: 08-03-2020 18:13

Prawie 300 osób przeszukało po raz kolejny lasy pod Tarnobrzegiem. Znaleziono jednego martwego dzika.

Ponad 150 żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej, 80 myśliwych oraz strażacy z jednostek OSP z gmin Nowa Dęba, Tarnobrzeg oraz Zaleszany przeczesało w sobotę las, w poszukiwaniu padłych dzików. Jak poinformował Oddział Okręgowy PZŁ w Tarnobrzegu, obszar poszukiwań obejmował korytarze migracyjne zwierzyny między Tarnobrzegiem a Niskiem i Rudnikiem nad Sanem, gdzie były już znajdowane dziki z wirusem ASF. W wyniku sobotnich działań odnaleziono jedną padłą sztukę, której próbki wysłano do badań.

Sobotnie poszukiwania to już kolejna akcja, mająca na celu przeciwdziałanie rozprzestrzenianiu się wirusa ASF w regionie. Tym razem wzięło w niej udział blisko 300 osób i były to największe, skoordynowane poszukiwania w okręgu PZŁ Tarnobrzeg. Jak informuje portal Echo Dnia.pl, działania objęły zasięgiem obwody kół łowieckich „Sygnał” Nisko, „Darz Bór” Zbydniów, „Leśnik” Tarnobrzeg oraz „Ryś” Nowa Dęba. Połowę zaangażowanych w działania myśliwych stanowili kursanci, którzy starają się uzyskać uprawnienia i członkostwo w kołach. Akcją koordynowały służby weterynaryjne z Tarnobrzega.

Według przedstawicieli PZŁ odnalezienie tylko jednego martwego dzika można uznać za dobrą prognozę, że roznoszenie wirusa ASF udało się przystopować. Zawdzięczać zaś to można powadzonym poszukiwaniom oraz odstrzałom dzików przez myśliwych.

Kolejne poszukiwania padłych dzików zaplanowano na 14 marca. Tym razem dotyczyć mają one korytarzy migracyjnych zwierzyny w rejonie drogi krajowej numer 19, między Janowem Lubelskim a Niskiem.

×