Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Dlaczego popyt na mąkę nie przekłada się na wyższe ceny zbóż?

Autor: Małgorzata Tyszka

Dodano: 12-03-2020 13:10

Z powodu pandemii koronawirusa znacznie wzrósł popyt na żywność. Tworzą się kolejki m.in. do zakupu mąki lub przetworów na jej bazie. Tak duże zainteresowanie tym produktem nie przekłada się jednak na wzrost cen ziarna zbóż z którego przecież mąka jest wytwarzana. Dlaczego?

Mimo iż mamy wysoką podaż zbóż, bo rolnicy chcą uzyskać w ten sposób pieniądze na zakup środków produkcji, to mają problemy z ich sprzedażą. Magazyny są pełne, a niektóre firmy skupowe nawet wstrzymały zakup ziarna. Cena pszenicy spada.

Dlaczego tak się dzieje i jakie skutki może mieć koronawirus na rynek zbóż w Polsce zapytaliśmy eksperta, który od lat analizuje ten rynek - Mirosława Marciniaka, analityka z firmy InfoGrain.

- Duży popyt na mąkę nie przekłada się na wyższe ceny pszenicy z prostego powodu. Udział mąki paczkowanej w łącznym przerobie waha się w okolicach 10 proc., czyli nawet chwilowy wzrost popytu nie wpłynie znacząco na przerób – mówi nam Mirosław Marciniak.

Jak dodaje, to jest chwilowy popyt i należy się spodziewać spadku popytu na mąkę paczkowaną w późniejszym okresie.

- Cenom w Polsce nie pomaga także sytuacja na rynkach światowych - notowania na giełdach powróciły do poziomów z września ubiegłego roku, co oznacza, że i ceny w portach, które odpowiadały za ostanie solidne wzrosty skorygowały – zaznacza Marciniak z firmy InfoGrain.

×