Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Plamistość siatkowa jęczmienia - zwalczanie

Autor:

Dodano:

Plantacje jęczmienia ozimego są gęste, rośliny dobrze rozwinięte, ale dość mocno porażone plamistością siatkową jęczmienia. Podpowiadamy, jakie fungicydy w jakich dawkach można zastosować do zwalczania tej choroby w terminie T-1.

Objawami plamistości siatkowej jęczmienia są brunatne kreski biegnące wzdłuż i w poprzek liścia tworzące na nim siatkę plam. Drugim typem objawów są jednolite brunatne plamy. Zarówno w jednym, jak i drugim przypadku przeważnie owalne plamy dochodzą do 3-6 mm wielkości. Plamy są czasami otoczone chlorotyczną obwódką. Silnie porażone blaszki liściowe żółkną i zamierają.

Opady deszczu, które występowały przez ostatni miesiąc przyczyniły się do wzrostu wilgotności w łanie i były podwaliną dla postępu choroby. Rozwojowi plamistości siatkowej jęczmienia sprzyja wysoka wilgotność powietrza powyżej 80 proc. oraz temperatura powietrza powyżej 10°C, a takie notujemy obecnie.

Choroba dalej będzie się rozwijać, szczególnie łatwo właśnie w gęstych łanach. Po preparat sięga się, jeśli stwierdzamy 10–15 proc. liści z objawami chorobowymi. Zgodnie z zaleceniem IOR można stosować mieszaniny fungicydów od końca fazy krzewienia do końca fazy kłoszenia:

Zasadnicza ochrona i największa liczba fungicydów zarejestrowanych jest do stosowania w terminie T-1. Podajemy przykładowe fungicydy i dawki stosowania do zwalczania plamistości siatkowej jęczmienia w fazie strzelania w źdźbło, gdy choroba pojawia się na górnych liściach (wg IOR):

×
Array