Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Duży zakład mięsny zamknięty z powodu koronawirusa

Autor: Bartosz Wojtaszczyk

Dodano: 09-04-2020 11:02

Jak poinformował KZP-PTCh POLPIG, na skutek wystąpienia kilku przypadku COVID-19 u pracowników, na 14 dni zatrzymano produkcję w jednym z największych zakładów mięsnych w Kanadzie.

Sytuacja ta dotyczy ubojni i zakładu rozbioru mięsa firmy Olymel w mieście Yamachiche w kanadyjskiej prowincji Quebec. Choroba wystąpiła u 9 pracowników spośród 1000 osobowej załogi firmy. Oznacza to, że pozostała część pracowników na 14 dni objęta zostanie kwarantanną, co uniemożliwi funkcjonowanie zakładu.

Zamknięcie zakładu nie powinno mieć wpływu na podaż produktów wieprzowych na kanadyjskim rynku żywności, jednak będzie miało wyraźny wpływ na producentów wieprzowiny, którzy dostarczają surowiec do tego zakładu – informuje portal Swineweb.com.

Jak czytamy w komunikacie POLPIG-u, poodobny scenariusz nie jest wykluczony także w przypadku polskich  zakładów. O ile zamkniecie pracowników zakładów na kwarantannie ma dramatyczne skutki gospodarcze oraz dotyka wiele rodzin pracowniczych, to przy kwarantannie pracowników ferm dodatkowo może spowodować cierpienie i upadki zwierząt. Niestety w krajowych przepisach zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 31 marca 2020 r. (Dz. U. 2020 poz. 565) brak jest różnicowania na grupy społeczne i zawodowe w zakresie odbywania kwarantanny, tak aby zapewnić bezpieczeństwo żywnościowe kraju i opiekę nad zwierzętami.

×