Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Minister środowiska: ofiarami ludobójstwa Stalina było 734 leśników

Autor:

Dodano:

Ofiarami ludobójstwa Stalina było 734 leśników, w tym Adam Loret, pierwszy dyrektor naczelny Lasów Państwowych - przypomniał w Dniu Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej minister środowiska Michał Woś.

"Ofiarami ludobójstwa Stalina, wśród ok. 22 tys. Polaków, było 734 leśników. Także Adam Loret - pierwszy dyrektor naczelny Lasy Państwowe. W Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej złożyłem kwiaty pod tablicą poświęconą ich pamięci w gmachu Ministerstwa Środowiska" - napisał w poniedziałek na Twitterze Woś.

13 kwietnia obchodzony jest Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Dokładnie 30 lat temu Związek Sowiecki przyznał się do zbrodni katyńskiej; w komunikacie rządowej agencji TASS oficjalnie potwierdzono, że polscy jeńcy wojenni zostali rozstrzelani wiosną 1940 r. przez NKWD. Natomiast 13 kwietnia 1943 r. nazistowskie Niemcy ogłosiły informację o odkryciu w lesie pod Katyniem grobów polskich oficerów.

Wiosną 1940 r. radzieckie NKWD zgładziło blisko 22 tys. obywateli polskich, w tym 14,5 tys. jeńców wojennych - oficerów służby czynnej i rezerwy, policjantów, funkcjonariuszy straży granicznej, KOP, straży więziennej - z obozów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie oraz 7,3 tys. więźniów aresztowanych w okupowanej przez ZSRR wschodniej części Polski.

Jeńców z obozu kozielskiego rozstrzelano w Katyniu, tych ze Starobielska - w Charkowie, natomiast policjantów z Ostaszkowa - w Kalininie (dzisiejszy Twer, pochowani w Miednoje). Egzekucje więźniów przeprowadzano w więzieniach w Mińsku, Kijowie, Charkowie i Chersoniu. (PAP)

×