Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Szara pleśń w rzepaku - pokłosie silnych przymrozków

Autor: Anna Kobus

Dodano: 27-04-2020 07:36

Na plantacjach rzepaku, na niektórych odmianach pojawiły się brunatne plamy na łodygach roślin w dolnej i środkowej ich części - podaje w komunikacie IOR-PIB w Poznaniu. Wykryto na nich obecność grzyba Botrytis cinerea, który wywołuje objawy choroby szarej pleśni.

Część uszkodzonych przymrozkiem łodyg zostało zaatakowanych przez szarą pleśń (Botrytis cinerea). Rośliny opanowane przez grzyb wykazywały objawy więdnięcia i zamierania.

Grzyb ten szczególnie poraża osłabione rośliny, a takim stresem ostatnio dla rzepaku był długotrwały okres z przymrozkami w tle. Dlatego objawy jakie są widczone na zdjęciu powyżej, dotyczą głównie plantacji silnie uszkodzonych. 

Grzyb ten jest gatunkiem polifagicznym zaliczanym do grupy pasożytów fakultatywnych. Infekcje rzepaku ozimego dokonywane są przez cały okres wegetacji i te które teraz widzimy w łanie to  infekcje wtórne. Zaroniki mogą infekować kolejne organy rośliny. 

Szkodliwość szarej pleśni może jeszcze wzrosnąć, gdy w kwitnącym łanie zwiększy się wilgotnośc po opadach. Co więcej wraz z rozwojem kwitnącego łanu, plantacja staje się przez pewien czas mniej przewiewna, a to sprawia dogodne warunki dla rozwoju tego patogena. 

Na tym etapie rozwoju szara pleśń może powodować zamieranie kwiatów, a nawet całych kwiatostanów.

Z kolei grzyb pojawiający się na łuszczynach prowadzi do ich przedwszesnego pękania i osypywania się nasion.

Należy również pamiętać, że opadające płatki kwiatowe mogą być także miejscem dla rozwoju szarej pleśni, stąd chorbę tą należy na tym etapie zwalczać przede wszystkim realizując zabieg fungicydowy na tzw. płatek. Wykonuje się go od początku kwitnienia do opadania pierwszych płatków kwiatowych (faza BBCH 60-65).

×