Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

ARiMR: więcej czasu na wnioski o dopłaty za podwyższony dobrostan świń i krów

Autor:

Dodano:

Do 15 czerwca 2020 r. hodowcy świń i krów, którzy chcą ubiegać się w o pomoc ARiMR w ramach działania „Dobrostan zwierząt” mogą składać stosowne wnioski - poinformowała w piątek Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Nowy rodzaj wsparcia z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) 2014-2020 przeznaczony jest dla hodowców krów i świń. Agencja wyjaśniła, że ma on rekompensować dodatkowe koszty i utracone dochody z powodu wprowadzenia praktyk hodowlanych związanych z podwyższonym dobrostanem zwierząt.

Agencja wytłumaczyła, że dopłaty mogą otrzymać ci rolnicy, którzy zadbają o lepsze samopoczucie i zdrowie zwierząt, poprawiając warunki ich utrzymania przez zwiększenie powierzchni bytowej przypadającej na jedno zwierzę (krowę, lochę, tucznika) o co najmniej 20 proc. w stosunku do wymaganej obecnie minimalnej powierzchni lub przez zorganizowanie zwierzętom dostępu do pastwiska czy wybiegu.

Poinformowała, że do piątku do ARiMR wpłynęło 13 337 wniosków o przyznanie płatności dobrostanowej.

- Roczne stawki tych płatności wynoszą: 301 zł na lochę (zwiększenie powierzchni w budynkach); 24 zł na tucznika (zwiększenie powierzchni w budynkach); 185 zł na krowę mleczną (wypas w sezonie pastwiskowym); 595 zł na krowę mleczną (zwiększenie powierzchni w budynkach); 329 zł na krowę mamkę (dostęp do wybiegów poza sezonem pastwiskowym) - wyjaśniono.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wskazała, że nabór wniosków odbywa się drogą elektroniczną, za pośrednictwem aplikacji eWniosekPlus, na wspólnym formularzu wniosku dla płatności bezpośrednich i płatności obszarowych PROW 2014-2020.

Wniosek może być także złożony po 15 czerwca br., ale za każdy dzień roboczy opóźnienia należna kwota płatności zostanie pomniejszona o 1 proc., a ostateczny termin ubiegania się o płatności dobrostanowe upływa 10 lipca br.

×