Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

IMGW: Burze przechodzą przez Podlasie, środkowe Mazowsze, Ziemię Łódzką i Dolny Śląsk

Autor: PAP

Dodano: 11-05-2020 18:37

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej opublikował na stronie na Facebooku "Burza-Alert-IMGW" kolejną informację o rozprzestrzeniających się w Polsce burzach. Aktualnie burz należy się spodziewać w pasie od Podlasia przez środkowe Mazowsze po Ziemię Łódzką i Dolny Śląsk. Burzom towarzyszą silne, punktowe opady deszczu o natężeniu 10-15 mm/h.

IMGW podało przy tym, że na wskazanym obszarze - zwłaszcza w woj. łódzkim, mazowieckim i podlaskim - burzom mogą towarzyszyć opady gradu i silny wiatr. Obecnie burze przemieszczają się z południowego zachodu na północny wschód.

W poniedziałek - według prognoz pogody - w Polsce należy spodziewać się burz, śniegu, a także dużych różnic temperatur. I tak w południowo-wschodniej Polsce jest aktualnie o 20 stopni cieplej niż w północno-zachodniej części kraju.

Taka sytuacja spowodowana jest tym, że poniedziałek z północnego zachodu nad Polskę nasunął się front, za którym napłynęło chłodne arktyczne powietrze, przynoszące obniżenie temperatury.

- Na styku dwóch mas powietrza: arktycznej i zwrotnikowej, która zalega na pozostałej części kraju, dochodzi do dosyć dynamicznych i gwałtownych zjawisk atmosferycznych - wyjaśnił rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski. 

×