Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Afryka: Sukces w walce z szarańczą

Autor: JK

Dodano: 12-05-2020 08:57

Według Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Rolnictwa (FAO) dotychczasowa walka z szarańczą w Afryce Wschodniej i Jemenie zakończyła się sukcesem.

Zgodnie ze wstępnymi szacunkami FAO, 720 tys. ton zboża, dzięki którym każdego roku mogłoby się wyżywić pięć milionów ludzi zostało uratowane w dziesięciu krajach. Udało się to przez ograniczenie rozprzestrzeniania się szarańczy pustynnej. Jak powiedział szef FAO, wyniki są znaczące, ale walka jest długa i jeszcze się nie skończyła.

Od miesięcy miliony szarańczy spada na Afrykę Wschodnią i Półwysep Arabski, niszcząc pola uprawne i pastwiska. Z pomocą FAO kraje w dotkniętych regionach rozpylają środki owadobójcze. Jednak kryzys koronawirusa utrudnił pracę i dostęp do zasobów tych środków.

FAO twierdzi, że warunki dla szarańczy są nadal korzystne. W Afryce Wschodniej panuje obecnie pora deszczowa, dlatego owady znajdują dużo pożywienia. Najważniejszy czas zbiorów nadejdzie wkrótce w tym w regionie. A miliony ludzi w Afryce Wschodniej już nie mają wystarczającej ilości żywności.

Według FAO, oprócz Afryki Wschodniej i Jemenu również Iran i Pakistan walczą z szarańczą, a region Sahelu w Afryce także może zostać dotknięty tą plagą.

×