Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Kazachstan rezygnuje z regulacji cen żywności i zawiesi ograniczenia w eksporcie pszenicy

Autor: JK

Dodano: 14-05-2020 14:48

Kazachskie Ministerstwo Handlu ogłosiło, że wraz z końcem stanu wyjątkowego w tym tygodniu, zniesiono wprowadzoną na początku kwietnia państwową regulację cen mąki pszennej i chleba, ryżu, oleju słonecznikowego i wołowiny. Kazachstan prawdopodobnie od 1 czerwca wycofa się z ograniczeń eksportowych na pszenicę.

Według komitetu ds. reformy gospodarczej, celem regulacji było ograniczenie marży krajowych spółek handlowych, jeżeli cena detaliczna przedmiotowych środków spożywczych wzrośnie o ponad 15 proc. powyżej ceny zakupu. Ograniczenia miały zapewnić stabilną podaż na rynku krajowym podczas zagrożenia koronawirusem.

Przepisy miały pomóc w obniżeniu wzrostu cen ważnych artykułów spożywczych. Należały do nich w szczególności mąka, płatki zbożowe, jaja, olej słonecznikowy i sól.Według komitetu statystycznego ceny żywności w Kazachstanie wzrosły średnio o 10,4 proc. w kwietniu w porównaniu do tego samego miesiąca w poprzednim roku.

Jak stwierdził minister rolnictwa, Kazachstan prawdopodobnie 1 czerwca wycofa ograniczenia eksportowe na pszenicę. Limity eksportowe na maj ustalono na 257 tys. ton pszenicy ton i 150 tys. ton mąki pszennej.

×