Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Kolejne zakażenia koronawirusem w starachowickim zakładzie mięsnym

Autor: PAP

Dodano: 29-05-2020 18:57

Kolejnych siedem przypadków zakażenia koronawirusem potwierdzono wśród pracowników zakładu Animex Foods w Starachowicach. Wirusa SARS-CoV-2 wykryto do tej pory u 60 osób, z tego sześć to pracownicy firm zewnętrznych współpracujących z przedsiębiorstwem.

Łukasz Dominiak, rzecznik prasowy Animex Foods, poinformował PAP, że zakład otrzymał kolejne wyniki badań pracowników przedsiębiorstwa na obecność koronawirusa.

- W przypadku siedmiu osób te wyniki niestety są pozytywne. Łącznie zarażonych tym wirusem są 54 osoby z zakładu i sześciu pracowników firm zewnętrznych - powiedział Dominiak. Dodał, że na kwarantannie przebywa ponad 180 pracowników zakładu, i to z tej grupy wywodzi się zdecydowana większość nowych przypadków zakażeń wirusem SARS-CoV-2.

Rzecznik Animex Foods zaznaczył, że firma jest w stałym kontakcie z władzami sanepidu.

- Wszystkie nasze działania konsultujemy z najlepszymi w kraju ekspertami od epidemiologii. Codziennie sytuacja jest analizowana. Kontaktujemy się stale z władzami województwa świętokrzyskiego. Nie zaniedbujemy żadnych działań - zapewnił Dominiak.

Pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem w starachowickiej firmie stwierdzono 15 maja.

- Od od początku wystąpienia pandemii w Polsce wdrożyliśmy specjalne środki bezpieczeństwa. Odsunęliśmy od pracy ponad 200 pracowników powyżej 60. roku życia lub mających choroby towarzyszące, bo są w tej grupie najbardziej zagrożonych osób. Prewencyjnie też wysłaliśmy do domów pracowników z grupy tzw. ryzyka kontaktu - dodał rzecznik Animex Foods.

Dodatkowe środki bezpieczeństwa zostały wprowadzone w momencie pierwszego przypadku zarażenia koronawirusem wśród pracowników zakładu. Zakładają one między innymi obligatoryjne noszenie maseczek przez pracowników na terenie zakładu, obowiązkowe mierzenie temperatury czy ograniczenie do niezbędnego minimum wizyt osób z zewnątrz na terenie obiektów należących do spółki.

- Zwiększyliśmy także liczbę punktów dezynfekcyjnych celem jeszcze częstszego mycia i odkażania rąk. Wprowadziliśmy także dodatkowe mycia i sanityzacje zakładu. Kolejnym elementem wdrożonym w ramach ochrony bezpieczeństwa pracowników była reorganizacja czasu i miejsca pracy oraz korzystania ze stołówek zakładowych - stwierdził Dominiak.

Pomoc zakładowi zaoferował wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz.

- Sytuacja jest pod kontrolą. Jesteśmy przygotowani na różne warianty - w gotowości jest 10. Świętokrzyska Brygada Obrony Terytorialnej, która w razie potrzeby wykonania testów u większej liczby pracowników - bądź całej załogi - niemal natychmiast może uruchomić punkt pobrań wymazów do testów w kierunku koronawirusa w samych zakładach lub w pobliżu. Na razie takie działania nie są konieczne - podkreślił w komunikacie przesłanym PAP wojewoda.

Starachowicki oddział Animex Foods łącznie z pracownikami firm zewnętrznych zatrudnia około 2 tys. osób. 

×