Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Szwecja: Rolnicy stają się coraz częściej ofiarami nienawiści

Autor: JK

Dodano: 08-06-2020 07:58

Chociaż szwedzkie rolnictwo jest jednym z najbardziej przyjaznych zwierzętom i najbardziej zrównoważonych na świecie, to liczba przypadków włamań, przejawów nienawiści i ataków na rolników znacznie wzrosła w ostatnich latach.

Rząd w Sztokholmie bada, zatem możliwość zaostrzenie kar za groźby, szczucie i inne przestępstwa wymierzone przeciwko rolnikom. Według szwedzkiego stowarzyszenia rolników (LRF) liczba zgłoszonych przypadków ataków i gróźb wobec rolników wzrosła prawie dwukrotnie w ciągu dwóch lat.

W ubiegłym roku 4 proc. wszystkich gospodarstw padło ofiarą takich działań przynajmniej raz. Stowarzyszenie wyjaśniło, że odpowiada to około 1000 rolnikom, którzy z powodu wykonywanego zawodu byli narażeni na groźby lub przemoc fizyczną.

Szwedzki minister sprawiedliwości zapewnił prezydenta LRF, że dokładnie zbadał sytuację. Minister chce również sprawdzić, czy należy zaostrzyć kary za włamania do gospodarstw. Odbędzie się również dyskusja na temat tego, czy należy rozszerzyć przepisy prawa karnego, aby umożliwić prowadzenie dotychczas niesankcjonowanych działań przeciwko nękającym rolników.

×