Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Na Sanie przemieszcza się fala wezbraniowa

Autor:

Dodano:

Powoli stabilizuje się sytuacja na Sanie, na którym przemieszcza się fala kulminacyjna. Na niektórych wodowskazach widać spadek wód, choć na czterech nadal przekroczone są stany alarmowe. Prognozy pogody zapowiadają jednak burze z gradem.

Jak poinformowała w czwartek rano dyżurna Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Rzeszowie, stany alarmowe są poprzekraczane na czterech wodowskazach na rzece San: w Jarosławiu stan alarmowy przekroczony jest o 20 cm, Leżachowie o 59 cm, Radomyślu o 21 cm, a w Nisku przekracza go o 20 cm. Natomiast w Przemyślu, gdzie w środę wieczorem stan alarmowy przekroczony był o 43 cm, obecnie płynie poniżej ostrzegawczego.

Znacznie obniżył się też poziom na rzece Wiszni (dopływ Sanu), gdzie w środę wieczorem stan alarmowy przekroczony był w Nienowicach o 115 cm, zaś w czwartek rano już tylko o 12 cm.

Ponadto na 8 wodowskazach na Wisłoku i także Sanie przekroczone są jeszcze stany ostrzegawcze, ale widać tendencję spadkową.

Ustabilizowała się sytuacja na Wisłoce i Wiśle, których wody obecnie, choć są wysokie, to płyną poniżej stanów ostrzegawczych.

Dyżurna WCZK zastrzegła jednak, że według prognoz na czwartek na Podkarpaciu mają wystąpić znowu burze z gradem, w czasie których ma spaść 40 milimetrów wody na metr, a podmuchy wiatru mają osiągać 75 km na godzinę.

W dalszym ciągu obowiązują na Podkarpaciu ogłoszone we wtorek dla części regionu przez wojewodę podkarpackiego Ewę Leniart alarmy i pogotowia przeciwpowodziowe.

Alarm powodziowy ogłoszono dla powiatów: bieszczadzkiego, leskiego, sanockiego, brzozowskiego, jarosławskiego, przemyskiego, przeworskiego, leżajskiego, niżańskiego i stalowowolskiego oraz dla miasta Przemyśla i gminy Gorzyce z powiatu tarnobrzeskiego oraz gminy Dynów i miasta Dynowa powiatu rzeszowskiego.

Natomiast pogotowie przeciwpowodziowe zostało wprowadzone dla powiatów: lubaczowskiego, krośnieńskiego, jasielskiego, dębickiego, strzyżowskiego, ropczycko-sędziszowskiego, łańcuckiego, mieleckiego, kolbuszowskiego oraz pozostałych gmin powiatu rzeszowskiego i tarnobrzeskiego oraz samego Tarnobrzega i Krosna.

×