Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Zalane Podkarpacie. Woda porywała nawet wozy strażackie

Autor: Grzegorz Tomczyk

Dodano: 27-06-2020 21:12

Dantejskie sceny rozgrywały się wczoraj na Podkarpaciu, gdy w wyniku ulewnych deszczów rzeki wystąpiły z brzegów. W nocy z piątku na sobotę strażacy przeprowadzili 400 ewakuacji.

Zalane pola, łąki i całe wsie. Zerwane linie energetyczne, wywracane drzewa, zerwane mosty i rozmyte drogi. Wylały nawet najmniejsze strumyki i cieki wodne. Wielka woda niszczyła wszystko na swojej drodze. Powódź dotknęła na Podkarpaciu cztery powiaty: przeworski, przemyski, rzeszowski i łańcucki. Strażacy wciąż wypompowują wodę z zalanych budynków mieszkalnych i inwentarskich.Jak podaje Polsat News, strażacy w nocy z piątku na sobotę musieli ewakuować mieszkańców z 400 posesji. Podobną liczbę interwencji podjęto w związku z usuwaniem skutków powodzi, ale strażacy wciąż pracują.

Mrożące krew w żyłach sceny rozegrały się w Kańczudze, w powiecie przeworskim, gdzie silny nurt wody porwał busa i wóz strażacki spieszący, który właśnie ewakuował ludzi z zalanych domów. Strażacy wieźli w samochodzie 5-osobowa rodzinę, a w busie był kolejny ewakuowany mieszkaniec. Strażacy błyskawicznie wybili szyby w zalanych autach i wszyscy uniknęli utonięcia, ale siedzieli na częściowo zatopionych wozach pośród wezbranej rzeki. Na szczęście w pobliżu była łódź z załogą Wodnego Pogotowia Ratunkowego. Najpierw przewieziono na brzeg troje dzieci, a potem dorosłych i strażaków.

Wóz stracili jednak Strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Jawornikach stracili jednak samochód bojowy. Jak donosi Polsat News, o zdarzeniu tym usłyszał premier Mateusz Morawiecki, który odwiedził wczoraj w nocy Podkarpacie i spotkał się ze sztabem kryzysowym w Rzeszowie. Premier zapowiedział pilne przekazanie nowego pojazdu druhom. "Zdecydowałem o pilnym przekazaniu do Jawornika nowego wozu z puli 500 wozów zaplanowanych przez rząd w ramach modernizacji jednostek OSP w całej Polsce. Dziękuję dzielnym strażakom za ofiarną akcję ratunkową. Nie damy się żywiołowi." - zapewnia na Facebooku szef rządu.

×