Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Zwalczanie zgnilizny trwardzikowej rzepaku po żniwach

Autor: Katarzyna Szulc

Dodano: 28-07-2020 12:59

Na ściernisku po rzepaku widoczne są białe, kruszące się łodygi wypełnione sklerocjami, które w glebie mogą przetrwać nawet kilkanaście lat. Chcąc zminimalizować porażenie, walkę ze zgnilizna twardzikową zacząć można możliwie wcześnie, tzn. tuż po żniwach.

W tym sezonie, częste opady deszczu i utrzymująca się wysoka wilgotność w łanie stworzyły dogodne warunki do rozwoju zgnilizny twardzikowej. Takie sprzyjające warunki dla choroby utrzymywały się długo po kwitnieniu rzepaku.

Gdy w takich dogodnych warunkach, w trakcie zawiązywania łuszczyn i dojrzewania rzepaku sklerocja Sclerotinia sclerotiorum znajdowały się w glebie z łatwością atakowały rzepak. W tym przypadku zastosowana ochrona fungicydowa na rośliny nie działa na sklerocja znajdujące się w glebie. Jednak jeśliby z niej zrezygnować to rzepak zostałby zupełnie opanowany przez zgniliznę twardzikową i inne choroby.

Chcąc uniknąć Sklerocja grzyba potrafią przetrwać w glebie ok. 10 lat, co oznacza że problem będzie nawracał zawsze gdy tylko wystąpią odpowiednie warunki dla rozwoju Sclerotinia sclerotiorum. Dlatego chcąc zminimalizować porażenie walkę ze zgnilizna twardzikową zacząć można możliwie wcześnie, tzn. tuż po żniwach.

Zmniejszyć nasilenie patogena występującego w glebie można poprzez stosowanie preparatów nadpasożytniczych, czyli takich dla których to sklerocja grzybów z rodzaju Sclerotinia są żywicielem. W tym celu stosuje się preparaty biologiczne zawierające Coniothyrium minitans, grzyba który na nich pasożytuje.

Coniothyrium minitans niszczy ściany komórkowe swojego żywiciela i jednocześnie wydziela makrolidy hamujące rozwój grzybni patogena. Tym samym ograniczona jest jego zdolność do porażania roślin. Grzyb degraduje też toksyczny dla roślin kwas szczawiowy produkowany przez grzybnię Sclerotinia.

Preparaty zawierające C. minitans stosuje się na glebę po zbiorze rzepaku, przed siewem lub bezpośrednio po siewie. Dobrze jest płytko, wymieszać je z glebą na głębokość 10–15 cm, dla lepszego ich rozmieszczenia. Ochronę biologiczna stosuje się zapobiegawczo, co nie zwalnia z konieczności późniejszego stosowania preparatów fungicydowych w trakcie wegetacji, w fazie opadania pierwszych płatków rzepaku.

×