Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Kolejne ognisko ASF i ponad 700 świń do likwidacji

Autor:

Dodano:

Wirus afrykańskiego pomoru świń został potwierdzony w gospodarstwie na terenie woj. warmińsko-mazurskiego. W pobliżu tego siedliska potwierdzano wcześniej przypadki chorych na ASF dzików.

Tym razem ognisko ASF wystąpiło w gospodarstwie, w którym utrzymywano 708 świń (117 prosiąt, 151 warchlaków,  405 tuczników, 34 lochy, 1 knur), położonym w miejscowości Marchewki, w gminie Prostki, w powiecie ełckim, w województwie warmińsko-mazurskim.

Gospodarstwo położone jest na obszarze objętym ograniczeniami, tzw. strefie czerwonej (obszar określony w części II załącznika do decyzji KE 2014/709/UE).

Jest to już 15. Ognisko ASF w 2020 r. na terenie Polski, zostało potwierdzone przez PIW-PIB w Puławach 27.07.2020 r.

Nie da się ukryć, że wraz ze starem żniw, natężonym ruchem pojazdów pole-gospodarstwo, zwiększa się liczba ognisk, na terenach gdzie notowane są przypadki chorych dzików.

W okolicy omawianego ogniska także identyfikowano liczne przypadki dzików chorych na ASF. Ostatnie ogłoszone w tej gminie przez GIW przypadki ASF datowane są na 2 lipca br. Ich odległość od gospodarstwa, była niewielka, bo wynosiła zaledwie ok. 3 km.

Inspekcja Weterynaryjna na miejscu wdrożyła już wszystkie procedury niezbędne do likwidacji ogniska.

Sprawdź aktualny zasięg występowania ASF

×