Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Sprawdź, jak wykończenie ogrodzenia może odmienić wygląd posesji

Autor:

Dodano:

Wybierając ogrodzenie, najczęściej skupiamy się na tym, jak powinny wyglądać przęsła, brama czy furtka. Nie zapominajmy, że też ważną rolę odgrywają również słupki, na których powyższe elementy będą zamocowane.

Nowoczesny minimalizm, uniwersalna klasyka czy ekskluzywny, rezydencjonalny charakter?

Wybierając  ogrodzenie, w pierwszej kolejności skupiamy się na tym, jak powinny wyglądać przęsła, brama czy furtka. Nie zapominajmy jednak, że bardzo ważną rolę odgrywają również słupki.

Ten z pozoru niewielki element może całkowicie odmienić wygląd ogrodzenia twojej posesji. Zobacz, jak zupełnie inaczej to samo przęsło prezentuje się w różnym towarzystwie.

Jak metalowe słupki to tylko w systemie

Najbardziej oczywistym wyborem wydają się słupki wykonane z tego samego materiału co przęsła. Na metalowe słupki możemy założyć zarówno siatkę, lekkie ogrodzenie panelowe, jak też masywniejsze przęsła modułowe.

Wybór przekroju tego elementu zależy przede wszystkim od ciężaru, który musi utrzymać.

Zwróćmy jednak uwagę na to, że będzie miał wpływ także na wygląd ogrodzenia. Dobrze dobrany może być całkowicie neutralny stylistycznie i nie rzucać się w oczy. Elegancki, nowoczesny charakter mają kwadratowe słupki o większych przekrojach.   

– Najprostszym rozwiązaniem jest zakup ogrodzenia w systemie – podpowiada Małgorzata Podemska, menadżer ds. rozwoju rynku w firmie Plast-Met Systemy Ogrodzeniowe. – Razem z przęsłami otrzymujemy wówczas przygotowane do nich słupki, a także komplet elementów mocujących. Mamy pewność, że wszystko będzie idealnie pasowało nie tylko pod względem technicznym, ale też kolorystycznym.

Ważnym aspektem jest zabezpieczenie antykorozyjne. Podobnie jak wszystkie inne elementy ogrodzenia, metalowe słupki powinny być odporne na rdzę, działanie czynników atmosferycznych czy uszkodzenia mechaniczne.

– Bardzo dobrą ochronę gwarantuje warstwa łącząca cynkowanie ogniowe z malowaniem proszkowym – radzi ekspert. – System Duplex zapewnia bezpieczeństwo stali nawet do 40 lat. Wykończone w ten sposób elementy nie wymagają praktycznie żadnej konserwacji.

Kamień i klinkier w ogrodzeniu

Metalowe przęsło nie musi jednak zawsze prezentować się tak samo. Możemy dodać naszemu ogrodzeniu oryginalności, montując je na słupkach wykonanych z innego materiału. Wachlarz możliwości jest tu praktycznie nieograniczony.

Dużą popularnością cieszą się słupki murowane. Najbardziej klasycznym rozwiązaniem jest cegła. Doskonale sprawdzi się tu klinkier, który jest odporny na działanie czynników atmosferycznych i nie zmienia swojego wyglądu wraz z upływem czasu.

Typowym wyborem do tradycyjnych budynków jest kolor ceglasty lub czerwony, ale jeśli zależy nam na bardziej nowoczesnym, surowym wyrazie, możemy sięgnąć po czerń lub grafit.

Za najbardziej luksusowy materiał uchodzi naturalny kamień. Paleta faktur i kolorów jest naprawdę olbrzymia, duże znaczenie ma też sposób obróbki i ułożenie. Granity, sjenity i bazalty to wytrzymałe kamienie odporne na uszkodzenia mechaniczne i zabrudzenia, które świetnie pasują do modernistycznej architektury. Łatwe w obróbce są piaskowce i wapienie, a ich faktura i delikatne barwy dodają przestrzeni przytulności.

Ciekawy efekt zapewniają nierównomiernie ociosane łupki. W naturalnym otoczeniu ładnie prezentować się będzie ogrodzenie z wykorzystaniem kamienia polnego. 

Słupki ogrodzeniowe i podmurówka mogą być wymurowane z cegły lub kamienia, ale można też wybudować je z innego materiału (np. pustaków czy zwykłej cegły) lub wylać z betonu i obłożyć dekoracyjnymi płytkami z dowolnego materiału.

Znajdź udane połączenie

Ważne, aby ogrodzenie było stylistycznie dopasowane do architektury budynku i charakteru jego otoczenia.

Dobrym sposobem na wizualne połączenie tych elementów jest zastosowanie tych samych wzorów, kolorów i materiałów na ogrodzeniu, elementach architektury ogrodowej oraz detalach elewacji. Spójnie, harmonijnie skomponowanie domu i jego otoczenia to podstawa dobrego efektu estetycznego.

–  To samo metalowe przęsło może być zamontowane na różne sposoby, dając zupełnie inne wrażenia wizualne – zwraca uwagę ekspertka z  firmy Plast-Met Systemy Ogrodzeniowe. – W zależności od potrzeb i koncepcji możemy łączyć przęsła i słupki systemowe np. z podmurówką z innego materiału lub fragmentem muru. Warto też wykorzystać takie elementy dodatkowe jak ogrodzeniowe lampy LED, które są nie tylko praktyczne, ale też pięknie podkreślą urodę ogrodzenia po zmroku

×