Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

PIE: w lipcu inflacja CPI obniżyła się głównie przez ceny żywności

Autor:

Dodano:

Inflacja CPI obniżyła się w lipcu głównie z uwagi na ceny żywności - ocenili piątkowe dane GUS analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Dodali, że w nadchodzących miesiącach spodziewają się stabilizacji wskaźnika.

W piątek Główny Urząd Statystyczny w szacunku flash poinformował, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych w lipcu 2020 r. wzrosły o 3,1 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem spadły o 0,1 proc.

Zdaniem analityków PIE inflacja CPI obniżyła się w lipcu głównie z uwagi na ceny żywności.

- Dynamika wzrostu w tej grupie obniżyła się z 5,7 proc. do 3,9 proc. r/r, co łącznie odjęło prawie 0,45 pp od CPI. Zmiany te częściowo równoważyło odbicie cen paliw oraz wzrost inflacji bazowej - wskazali.

Jak szacują analitycy, inflacja bazowa wzrosła w lipcu z 4,1 proc. do 4,2 proc. r/r. W ich ocenie inflacja najprawdopodobniej utrzyma się na podobnym poziomie w dalszej części 3-ego kwartału.

- Dopiero w 4-tym kwartale oczekujemy powrotu do tendencji spadkowej. W horyzoncie 2020 roku indeks CPI powinien oscylować w granicach dopuszczalnego pasma wahań od celu NBP - zaznaczyli.

Według analityków PIE coraz mniejsze jest też ryzyko spadku CPI poniżej celu NBP w 2021 roku, choć po części będzie to efekt wprowadzania nowych obciążeń. Dodali, że w nadchodzących miesiącach należy śledzić decyzje w sprawie dwóch zmian o charakterze administracyjnym.

- Pierwszą jest wprowadzenie opłaty mocowej, która powiększy ceny energii. Deklarowany termin jej wdrożenia to październik 2020, jednak prawdopodobne jest opóźnienie do 2021 (obecnie nad projektem pracuje Senat). Wciąż nie znamy wysokości jej stawki, wiemy natomiast, że obciążenie w większym stopniu dotknie przedsiębiorstwa niż gospodarstwa domowe. Drugim obciążeniem jest podatek cukrowy. Według bieżącego stanu prawnego zacznie on obowiązywać od 2021 roku i przełoży się na ceny żywności - napisali w swoim komentarzu.

Polski Instytut Ekonomiczny to publiczny think tank gospodarczy. Instytut zajmuje się m.in. dostarczaniem analiz i ekspertyz do realizacji Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, a także popularyzacją polskich badań naukowych z zakresu nauk ekonomicznych i społecznych w kraju oraz za granicą.

×